Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Výběr vytápění, TČ voda-voda, umístění TČ vzduch-vzduch

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, rád bych poprosil o pomoc při výběru varianty vytápění RD. Dům má tepelnou ztrátu 12 kW, pozemek je malý - ca 250m2, plyn není zaveden. Mám následující dotazy:
- je nějaký finanční rozdíl v nákladech na vytápění při vytápění elektřinou mezi lokálními přímotopnými panely v jednotlivých místnostech a použitím elektrokotle s teplovodním topením (radiátory nebo podlahové)?
- TČ země-voda s plochým kolektorem, předpokládám, pro malý rozměr pozemku není reálné. Vrt je také velmi komplikovaný, nejen pro vysokou cenu, ale i pro obtížný přístup na pozemek (ze tří stran sousedi, ze čtvrté dům, zahrada je za domem a kolem domu je průchod šíře cca 1-2m). Pochopil jsem zde z Vašich odpovědí, že pro 12kW bych potřeboval vrt cca 100m hluboký?
- na pozemku je kopaná studna hluboká cca 10m. Šla by tato na nějaké řešení TČ použít (např.voda-voda)?
- pokud žádná z předchozích variant nebude vhodná, pak zřejmě zbývá TČ vzduch-voda (např. Zubadan 11). Jaká jsou pravidla pro jeho umístění (vzdálenost od domu, výška nad terénem, nad úrovní podlaží domu apod.)? Může být umístěno kdekoli, např.na střeše domu? A může být zakryto, např. v nějakém přístřešku? Obávám se vandalizmu, pokud bude celé drahé zařízení umístěno nechráněno bez dozoru venku na pozemku.
Velmi děkuji za odpovědi.

Libor
  • 3. 2. 2012  11:54
  • Libor

- skoro žádný. radiátory jsou ale komfortnější a umožňují v budoucnu jednoduše změnit zdroj tepla. Podlehové topení bude o kus úpornější než radiátory.

- Vrt spíše 130 m. Posouzení zda se dá nebo nedá vrtat je lepší nechat na vrtařích. Občas dokáží zázraky:-))
- řešení voda/voda nedoporučujeme

- může být prakticky kdekoli, kde nebude vadit hluk. I střecha je možná, ale je nutné vyřešit odvod kondenzátu. Přístřešek potřebný není.
  • 4. 2. 2012  09:18
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku