Tzv. tepelné čerpadlo proti tzv. klimatizaci
předchozí | další |
Č mělo potrhané lamely výparníku, protože český výrobce lloydcoils (potvrdil to) neumí vyrobit výparník bez potrhaných, zdeformovaných a volných lamel. U K je výparník vždy bez vad, Číňani, Korejci, Japonci jsou šikovnější.
Č hrozně řinčelo, sousedové K (15kW) nebylo ani slyšet.
Kdyby bylo Č lepší než K, proč ho nevýrábějí v miliónových sériích Japonci, Korejci, Číňani ... a vyrábějí K?
K má kategorii A popř A+, Č je od kategorii osvobozeno zákonem a říká se, že kvůli tomu, aby bylo prodejné, protože Č by spadalo do D (neoficiální údaje ČVUT).
Životnost: já bych řekl, že motor auta bude mít menší spotřebu a vyšší životnost, když pojedu z Prahy do Brna plynule na poloviční výkon (K), než když pojedu 10 minut na plný plyn (Č), pak na 15 minut zastavím a pak to zase rozjedu naplno atd. Myslím, že pohádka vypravěčů "abeceda -čerpadel" o menší životnosti K a stejné spotřebě K s Č je těžko uvěřitelná.
Tento rok budu mít K stejně jako můj soused, který měl i při dvougeneračním obsazení domku a 2 dětech, teplotě nastavené na 23 st. menší spotřebu, než já s manželkou a Č.
- 15. 9. 2012 14:03
- Gansus
Kvalitní K bude určitě lepší než křáp Č.
Uvítáme když napíšete o jaký typ tepelného čerpadla se jedná abychom mohli dávat čtenářům správná doporučení.
- 18. 9. 2012 09:56
- Správce
Uvádím ale výrobce použitého výparníku (www.lloydcoil.eu). Výparník měl potrhané lamely, lamely nebyly pevně nalisované na trubkách, byly na sebe nalisované překroucené - slisované S, a při namrzání se tvořila na něm zebra, tj. námraza byla nepravidelná - podle toho, v jakém místě byly "vzhedově vadné lamely". Výrobce se dostavil na místo v "silném" obsazení a tvrdil, že kdyby vyráběli bez vad, výparníky by byly 3x dražší!!! Jedná se prý jen o vzhledové vady, které nemají negativní vliv na efektivitu, ale naopak pozitivní, protože potrhané atd. lamely mají větší plochu :-). Pozval mě dokonce do své fabriky, aby jsem se přesvědčil, že jeho výparníky mají stejné "vzhledové" vady jako ten můj. Od té doby jsem posedlý kontrolováním výparníků (včetně autochladičů) a pokud jsem netrefil výrobek www.lloydcoils.eu, jsou všechny naprosto bez jakékoli podobné vady.
K dalšímu: Nesrovnávejmě Č a K v kategorii křápu, ale ve standardu. Podle mě Č postupem doby budou vytlačené K a jsou dohady, že EU se již chystá s nimi zatočit stejně jako se žárovkami a klasickými oběhovými čerpadly - Č mám na mysli FIX, K Inverter. Vždy je hospodárnějčí provoz dle potřeby, než zapnuto na plný plyn, vypnuto s ochlazením motoru, nastartování a hned zase tvrdě na plný plyn... atd.
Soused má stejně "starou" Toshibu 16kW, (já měl 14kW Č). Topil na 23 st., v jeho domku bydlí 2 generace a má dvě děti a měl teplo a výrazně nižší spotřebu energie. Já měl zimu, a musel jsem dotápět elektrokotlem. Od příštího úterý budu mít TnG inverter od firmy, která má v okolí hned 5 K, které fungují již od 5 let stejně dobře, jako sousedová Toshiba a předpokládám, že přibude moje a další 4 předběžně domluvené v okolí. Syn má také Inverter, už 4 roky, ale zem/voda. Teď mě napadlo, že vlastně vše (kromě vzduch/voda) je Inverter.
- 18. 9. 2012 12:08
- Gansus
- 18. 9. 2012 12:23
- Gansus
Je to popsáno např. zde: http://www.abeceda-cerpadel.cz/?page=omyly-a-bludy
Z testů, které jsem měl možnost vidět je zřejmé, že úspory fix a inverter čerpadel jsou skoro stejné. Nejlepší topné faktory mají fix kompresory, protože se u nich dají předimezovat výměníky, což u seriových K čerpadel nejde.
- 18. 9. 2012 14:21
- Správce
A také, výparníky se dají předimenzovat u jakéhokoli typu, ale super výhodou Invertoru je přece právě to, že už při sníženém výkonu např. na 50% je jeho výperník 2x předimenzovaný. To je známá významná výhoda Invertoru. Fix v provozu využívá projektovaný výparník a když ma "natopíno" a stojí, výparník mu je na houby. Invertory se pořizují s větším výkonem, protože pak při nízkých teplotách není nutno dotápět bivalentním zdrojem. Cenově jsou "levné klimatizace" s vyšším COP levnější než technicky zaostalé "kvalitní" Fixy s nižším COP. Vývoj nelze zastavit a vsadím se, že za 5 let už nebude ani jeden výrobce Fixů. Výjimku tvoří dvoj a více kompresorové Invertory, které obsahují vedle frekvenčně řízeného kompresoru i fix(y). Umožní to regulaci výkonů např. u 2 kompresorů od 15% do 100% (samotný Invertor většinou od 30% do 100%.). Doporučuji např. stránky "www.zatopime.cz".
- 18. 9. 2012 18:13
- Gansus
- 18. 9. 2012 22:56
- Gansus
Podívejte se do testu, který oba typy čerpadel porovnal a uvidíte to co jsem psal. (stránka je zatím provizorní)
http://www.abeceda-cerpadel.cz/?page=cz,id,testsved&sprava=edit
Frekvenční kompresor má sice skvělý COP když jede na nízké otáčky, ale špatný když jede na vyšší.
To lze kompenzovat předimenzováním, ale pak v nadnulových teplotách bude i frekvenční kompresor zapínat a vypínat jako fix protože nedokáže výkon úplně snížit.
- 19. 9. 2012 09:44
- Správce
předchozí | další |