provoz TČ a frekvenční řízení

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

dobrý den
1.lze obecněříci, zda je z hlediska provozu výhodnější monovalentní nebo bivalentní TČ ? Jaké jsou nevýhody monovalentního provozu?
2. podobně ohledně frekvenčního řízení TČ. Které TČ je výhodnější, s frekvenčně řízeným kompresorem či bez něj, když spotřeba energie je stejná. Jaká je tedy výhoda frekvenčně řízeného kompresoruTČ.
Děkuji, J.K. Liberec
  • 4. 11. 2012  18:40
  • J.K.Liberec

1.monovalentní by mělo mít o kus nižší provozní náklady protože nebude v provozu dotopový kotel. Nevýhodou je vyšší cena a přebytečný výkon v teplejších obdobích topné sezony který může vést k rychlejšímu opotřebení kompresoru.
2. Výhody frekvenčního řízení nespočívají v nižší spotřebě elektřiny, ale v přizpůsobování výkonu tepelného čerpadla aktuální potřebě tepla pro vytápění domu. Tepelné čerpadlo díky tomu spíná méně často a nepotřebuje akumulační nádrž. Díky stejné technické koncepci jako mají klimatizační jednotky a masové produkci těchto zařízení v Asii, je cena poměrně příznivá.

Frekvenční řízení kompresoru má ale i své nevýhody. Při minimálním a maximálním výkonu je kompresor více opotřebováván a celé zařízení během roku „naběhá" mnohem více provozních hodin, což vede opět k vyššímu opotřebení jednotlivých komponentů. Frekvenčně řízené tepelné čerpadlo obsahuje výrazně více komponentů, zvláště elektronických, takže se zvyšuje riziko poruchy a rostou náklady na servis.


  • 5. 11. 2012  18:24
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku