Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

provoz TČ a frekvenční řízení

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

dobrý den
1.lze obecněříci, zda je z hlediska provozu výhodnější monovalentní nebo bivalentní TČ ? Jaké jsou nevýhody monovalentního provozu?
2. podobně ohledně frekvenčního řízení TČ. Které TČ je výhodnější, s frekvenčně řízeným kompresorem či bez něj, když spotřeba energie je stejná. Jaká je tedy výhoda frekvenčně řízeného kompresoruTČ.
Děkuji, J.K. Liberec
  • 4. 11. 2012  18:40
  • J.K.Liberec

1.monovalentní by mělo mít o kus nižší provozní náklady protože nebude v provozu dotopový kotel. Nevýhodou je vyšší cena a přebytečný výkon v teplejších obdobích topné sezony který může vést k rychlejšímu opotřebení kompresoru.
2. Výhody frekvenčního řízení nespočívají v nižší spotřebě elektřiny, ale v přizpůsobování výkonu tepelného čerpadla aktuální potřebě tepla pro vytápění domu. Tepelné čerpadlo díky tomu spíná méně často a nepotřebuje akumulační nádrž. Díky stejné technické koncepci jako mají klimatizační jednotky a masové produkci těchto zařízení v Asii, je cena poměrně příznivá.

Frekvenční řízení kompresoru má ale i své nevýhody. Při minimálním a maximálním výkonu je kompresor více opotřebováván a celé zařízení během roku „naběhá" mnohem více provozních hodin, což vede opět k vyššímu opotřebení jednotlivých komponentů. Frekvenčně řízené tepelné čerpadlo obsahuje výrazně více komponentů, zvláště elektronických, takže se zvyšuje riziko poruchy a rostou náklady na servis.


  • 5. 11. 2012  18:24
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku