Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

PZP HP3 AWX 11P

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den. Na podzim jsem si nechal nainstalovat TČ PZP HP3 AWX 11P - Performance (výkonný) s topným faktorem 3,8 (A2/W35)
Pro TČ jsem se hlavně rozhodl kvůli velmi dobrému topnému faktoru, evropské pečeti tvality a hlavně že je to český výrobce.
Ze začátku jsem byl velice spokojený, bohužel jen do doby, než klesli teploty pod -10°C. Nikdo mi neřekl že maximální výstupní teplota topné vody z čerpadla klesne až na 40°C nehledě na to, že i topný faktor strmě klesá. Teplou užitkovou vodu jsem TČ již řešit nemohl, a protože mám v domě jenom radiátory, tak mě teplota vody samozřejmě v žádném případě nestačila a převážně mě topil jenom elektrokotel. Po mém kontaktování na servis mě bylo řečeno, že s tím nejde nic dělat. Po hledání na internetu jsem našel naměřené hodnoty na stánkách švýcarské zkušebny: (http://institute.ntb.ch/ies/kompetenzen/waermepumpen-testzentrum-wpz/pruefresultate.html?L=0)

a dozvěděl jsem se o rozdílných parametrech naměřených zkušebnou a uváděných v prospektech.
Tak že bych se rád zeptal jestli to je vůbec zákonné uvádět rozdílné parametry (když mají evropskou pečeť kvality) a co bych s tím měl do budoucna dělat, protože mě to dům při nižších teplotách nevytopí.
Jen ještě jedna věc, tady na této stránce PZP uvádí, že chladivo R410A je v levných TČ, přitom v tomto čerpadle je taky. Tak by mě zajímalo, proč chladivo R410A je tak špatné, když ho tam dávají. Děkuji za odpověď
http://sdeleni.idnes.cz/tepelne-cerpadlo-pozor-na-levne-dodavatele-f2m-/rea-sdeleni.aspx?c=A100622_105751_rea-sdeleni_ahr


  • 14. 2. 2013  22:29
  • Pavel

Pokles výkonu a výstupní teploty je problém u drtivé většiny tepelných čerpadel vzduch/voda.
PZP navrhuje tepelná čerpadla bivalentně a při -10 C se počítá se souběžným chodem elektrokotle. Tzn. že bez zapnutého dotopu nemá zdroj tepla dostatečný výkon aby teplotu topné vody zvýšil nad 40 C.

Chladivo R410A se používá běžně, provoz je ale omezen. Např. PZP má pro R410a omezení na -20 C. U R404a omezení na -25 C.

Parametry jsou u PZP důvěryhodné. Požádám ale výrobce o vyjádření.
  • 15. 2. 2013  08:53
  • Správce

Vyjádření výrobce (PZP) k dotazu pana Pavla:

Z dotazu nejsou patrné konkrétní podmínky instalace tepelného čerpadla, můžeme se tedy vyjádřit pouze všeobecně. Jak už bylo napsáno, u většiny tepelných čerpadel vzduch-voda klesá s venkovní teplotou i jejich topný výkon a souběžně topný faktor. Standardně se tedy doporučuje provozovat vytápěcí systém s tepelným čerpadlem vzduch-voda jako bivalentní, tzn. souběžný provoz tepelného čerpadla a elektrokotle nebo jiného zdroje tepla. Teplota bivalence (venkovní teplota, při které tepelné čerpadlo kryje 100% potřebu tepla vytápěného objektu) se pohybuje zpravidla v rozmezí -5 až 0 °C. Při extrémních venkovních teplotách -10 °C i nižších je tedy ve většině případů nutný souběžný provoz elektrokotle. Zimní období s extrémními venkovními teplotami však bývá krátké (zpravidla 2-3 týdny dle lokality) a nepříznivý topný faktor v tomto období bývá vyvážen vysokým topným faktorem v období s vyššími venkovními teplotami. Při správném dimenzování samotné tepelné čerpadlo kryje 90-95 % celoroční potřeby tepla, elektrokotel nebo jiný zdroj tepla se podílí 5-10 %. Takto navržený bivalentní systém je optimálním kompromisem mezi pořizovacími a provozními náklady. Z hlediska energetické bilance je pak třeba vždy uvažovat období celé topné sezóny nebo období celého roku, pokud tepelné čerpadlo zajišťuje kromě vytápění též celoroční přípravu teplé vody.

Co se týká parametrů uváděných výrobcem v technických podkladech a propagačních materiálech. PZP uvádí vždy hodnoty naměřené ve vlastní zkušebně. Pokud se porovnají parametry změřené švýcarskou zkušebnou WPZ a parametry uváděné PZP, liší se maximálně v jedné desetině. Měření tepelných čerpadel je velice komplikované a norma EN14511 stanovující postup měření dokonce uvádí přípustné tolerance naměřených hodnot až 15 %. Evropská asociace pro tepelná čerpadla stanovila pro udělování Q značky, respektive evropské pečeti kvality mnohem přísnější kritéria tolerance do 5 %. Pokud se parametry pohybují ve stanovené toleranci, připouští se plně uvedení parametrů změřených výrobcem. Technické parametry PZP se pohybují v této toleranci, ve většině případů jsou však v toleranci mnohem nižší 1-2 %, což hraničí s technickými možnostmi vlastního měření. V případě porovnání parametrů srovnatelných výrobků měřených u WPZ stojí tepelné čerpadlo PZP AWX Performance na špici. Na druhé straně existuje řada nepoctivých výrobců a dovozců, kteří technické parametry nemají změřené v renomované zkušebně a záměrně uvádí ve svých propagačních materiálech parametry rozdílné mnohdy až o desítky %. Klamou tak spotřebitele, aby svůj většinou levný a nekvalitní produkt dostali na úroveň výrobců renomovaných, k nimž PZP bezpochyby patří.

Chladivo R410A: Článek na serveru iDnes zmiňovaný v dotazu pana Pavla je starý téměř tři roky. Za tu dobu se řada věcí změnila. V minulosti používané chladivo R404A určené pro tzv. hluboké chlazení je technicky naprosto nejvhodnější chladivo pro tepelná čerpadla vzduch-voda v našich středoevropských klimatických podmínkách. Bohužel ekologové mají jiný názor. Z ekologického hlediska má totiž nízkoteplotní chladivo R404A vysoký faktor globálního oteplování (GWP) a bude v dalších letech postupně omezováno. Zcela logicky tedy výrobci reagují a postupně přecházejí na jiná ekologičtější chladiva. Chladivo R410A, používané dříve především v klimatizačních zařízeních, je po R404A jedním z nejvhodnějších pro tepelná čerpadla vzduch-voda, i když sebou na druhé straně přináší i určitá negativa. Kvalitu tepelného čerpadla však nelze posuzovat jenom podle použitého chladiva.

Závěrem bych rád požádal pana „Pavla“, aby se v případě nespokojenosti neváhal obrátit přímo na výrobce PZP. Je nutné posoudit vhodnost návrhu v jeho konkrétním případě, popřípadě stanovit nějaká další opatření, možná však jen důkladně vysvětlit problematiku tepelných čerpadel vzduch-voda.

S pozdravem za vedení PZP

Ivo Novohradský
  • 15. 2. 2013  15:47
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku