Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo + rekuperace

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

mám ke své novostavbě (TZ 6,8kW) navrženo podlahové vytápění (100% podlahové plochy - 190m2) pomocí TČ země/voda NIBE 1145-06 s akumulační nádrží na 300l a dvouplášťový zásobník NADO 500/300 na TUV. Kolektor jsem zvolil vertikální, tedy vrt z důvodu potřeby plochy zahrady k jiným účelům. Navržený vrt má hloubku 140m. Cenová nabídka je 460.000,-kč včetně zemních prací.

Chtěl bych se zeptat, zda je z provozního hlediska (delší životnost TČ?, menší potřeba dotopu elektrokotlem??, nižší spotřeba elektřiny na vytápění??) výhodné (pokud je vhodné tedy zmiňované řešení TČ, což si myslím, že je) do domku instalovat systém řízeného větrání s rekuperací. Také mi vrtá v hlavě větrání obecně - když už mám nízkoenergetický domek a vytápím ho pomocí TČ - tedy ekologicky, přijde mi nelogické nechávat okna na mikroventilaci ci 3x - 4x denně udělat průvan a půstit všechno teplo ven.

Mé otázky jsou tedy dvě:
1. vhodnost a výhodnost navrženého řešení NIBE?
2. přidání řízeného větrání s rekuperací ano/ne?

Moc díky za odpověď.

Ondřej Vaněk
  • 19. 2. 2013  22:03
  • Ondřej Vaněk

Ještě k té rekuperaci a větrání - NIBE nabízí na svých stránkách modul pro TČ země-vzduch pro řízené větrání a v případě, kdy není TČ v provozu, "vyhřívá" daná energie zemní kolektor (i vrt?) pro jeho regeneraci. Je toto vhodné řešení k mému domu pokud bych se pro řízení větrání s rekuperací rozhodl?
  • 20. 2. 2013  10:09
  • Ondřej Vaněk

Navržené řešení je výkonově správné, ale asi zbytečně komplikované. Pokud máte podlahové topení, nepotřebujete ve většině případů akumulátor tepla, protože o akumulaci se postará beton v podlaze.
Takto obrovský zásobník teplé vody také nepotřebujete. Navržen je jen z důvodu nízkého výkonu tepelného čerpadla při ohřevu teplé vody. Více zde:
http://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/poradna?tema=1&idp=1342

Rekuperace tepla není primárně o úspoře energie, ale o vyšší kvalitě prostředí uvnitř domu. Tepelnému čerpadlu po technické stránce prospěje, ale vzhledem k nízké ceně tepla, kterou budete mít, nějakou zásadní úsporu nepřinese.

  • 21. 2. 2013  11:11
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku