Ať počítám, jak počítám, tak mi vychází cena kWh získaná z hnědého uhlí ořech 2 na 0,50 Kč. V případě, že bych použil kotel Ekoefekt 24 tak se dostanu na 0,65 Kč. To TČ neudělá ani náhodou. Uvedený způsob vytápění na můj soused a další soused ve skoro stejném RD má HP3AWX 10 a dotápí do TČ vestaněným el. ohřevem. Jsou to stejné RD s tepelnou ztrátou 12kW. Ekoefekt stál 62t. Kč a TČ údajně 250t Kč (myslím si ale, že více, je komplet v nerezu). V prvním případě se spálilo 45 q uhlí v ceně 247 Kč/q (celkem 11,2 t.Kč) + 3,5 MW v ceně cca 9,2 t. Kč a v druhém byla spotřeba RD 13MW. v ceně 34 t.Kč. Rozdíl je skoro 14 t. ročně + 190 t. pořizovací náklady. Co s tím? TČ je jistě ekologické, ale koho to dnes zajímá?
V první řadě si k ceně kotle připočítejte náklady na komín, a na prostor pro uskladnění uhlí.
Soused s uhlím má divně nízkou cenu elektřiny 2,60 Kč/KWh standardní je o 2 Kč vyšší.
Pak ty rozdíly i investici a provozu nebudou tak velké.
Další věc je starost o skládání uhlí, vynášení popela a smrad z komína. To u tepelného čerpadla nemáte.
- 10. 5. 2013 08:31
- Správce
Koukám z okna a všechny RD mají komíny, i ty s tepelným čerpadle. Komín tedy asi problém nebude. Soused má nižší sazbu, protože má nahlášený bojler na teplou vodu a ty 4-5 t uhlí zase není na uložení moc náročné a vyplatilo by se i postavit nějaký domek, kde by se ukládalo nářadí a zahradní stroje. Myslím, že smrat z uhlí jde komínem nahoru, hluk cca 45-50dB vzuch/voda obtěžuje více (hlavně u TČ bez invertoru). Cenový rozdíl řešení je ale ohromný a také, životnost kotle na uhlí je vlastně " na doživotí". Cena uhlí také není zatížena "solárním byznysem". Jak si potom ale vysvětlit srovnání nákladů na topení na TZB, když výsledky v parxi jsou úplně o něčem jiném?
Pokud jste někdy uhlím topil, tak víte o co jde. Pokud ne, tak se do toho nepouštějte, je to hnus a ne vždy jde kouř nahoru:-)).
Já jsem uhlím topil (90 metráků uhlí ročně) a nevrátil bych se k tomu ani kdyby bylo uhlí zadarmo. Strávený čas, čistota v domě a čistý vzduch okolo se jen penězi vyjádřit nedá.
- 12. 5. 2013 06:54
- Správce
Uhlím jsem nikdy netopil, přesto chápu vaše výhrady k tomuto způsobu vytápění. Věřím, že pro mnoho lidí je nepřekonatelný problém přikládat jednou za 2-10 dní špinavé uhlí. Na druhou stranu by se neměla TČ presentovat jako úsporné vytápění, ale jako vytápění pohodlné. Pokud někdo není líný, tak na uhlí oproti TČ ušetří cca 1/2 nákladů. Uhlí ale není na internet.
Tepelné čerpadlo je prezentováno jako úsporná technologie mezi bezobslužnými zdroji energie. Samozřejmě nemůže cenově konkurovat situacím, kdy máte například vlastní dřevo a nepočítáte do nákladů s cenou své práce, protože vás řezání dřeva nebo házení lopatou baví:-))
- 14. 5. 2013 14:00
- Správce
Že budu v průměru jednou za 3-4 dny přikládat uhlí do kotle, se mi finančně vyplatí. Za ušetřené peníze místo koupě TČ si koupím např. Škodu Rapid a za ušetřené náklady na topení budu mít ročně benzín tak na 5000 km zdarma. Mám ale plyn, tak ty km zdarma nejsou, ušetřil jsem akorát na toho Rapida. ALE STEJNĚ BY MNĚ ZAJÍMALO, PROČ JSOU TČ TAK DRAHÁ? Není to nic moc složitého a je to dražší než leckteré auto is tepelným čerpadlem (klimatizaci). Je to velký cenový nepoměr.
Kdysi stála tepelná čerpadla přes 500 tis. Kč. Dnes je pořídíte v dobré kvalitě i za 150 000 Kč. To rozhodně není drahé a automatický kotel na uhlí s komínem a skladem paliva vyjde mnohdy dráž:-))
- 21. 5. 2013 13:16
- Správce
S tím komínem to je blbost, protože RD mají vesměs komíny, ale ta cena je překvapující. Koho jsem se ptal, tak všichni majitelé TČ neuváděli cenu pod 250.000,-Kč a byli i takoví, kteří tvrdili, že za něj dali 350.000,-Kč. až 400.000,-Kč. Prosím sdělte, která solidní TČ lze pořídit komplet za 150.000,-Kč.
Za 150 000,- se dá pořídit menší tepelné čerpadlo vzduch/voda s jednoduchou instalací bez ohřevu teplé vody a to vše v akceptovatelné kvalitě.
Opravdu kvalitní vzduch/voda od evropských výrobců budou samozřejmě dražší.
- 23. 5. 2013 10:44
- Správce