IVT Premium Line EQ E6/C6 vs Vaillant Geotherm plus VWS 62/3
předchozí | další |
IVT bylo od počátku mým favoritem, Vaillant jsem ani neznal. Výhodám více instalací, tedy více zkušeností i v servisu rozumím. IVT má v záruce jen cenu dílu, Vaillant celý servisní zásah.
Předpokládám, že si vybírám mezi dvěma špičkovými čerpadli.
Je ale zejména po technické stránce mezi oběma čerpadly něco, co by mohlo být dobrým důvodem zaplatit za IVT o cca 25-30 tis. Kč. více?
- 4. 9. 2013 08:35
- Jan Smíšek
- Vaillant má smaltovaný zásobník teplé vody 175 l, IVT nerezový 185 l
- IVT v ceně tepelného čerpadla dodává plnící sestavu pro primár a filtry na vstupy do tepelného čerpadla, aby se nezanášely výměníky. Vaillant filtry nemá a plnící sestavu má za dost vysoký příplatek, takže si jí většinou instalatéři vyrábí podomácku sami.
- Elektrokotel je u Vaillantu myšlen spíše jako záložní a má 6 kW. IVT ho má odstupňovaný, takže při provozu (když jsou extrémně nízké teploty) můžete používat jen 3 kW a při případném výpadku TČ se kotel dá spustit na 9 kW.
U tepelných čerpadel platí, že 50 % úspěšné instalace tvoří kvalitní tepelné čerpadlo a zbývajících 50 % kvalita návrhu, instalace, správné nastavení a pravidelná údržba. Z toho důvodu bych se vždy přikláněl k firmě, která se na TČ specializuje a má vlastní servisní techniky. U firem zvyklých na plynové kotle se občas stává, že nerespektují specifika funkce tepelného čerpadla a zařízení díky nevhodnému zapojení a nastavení nešetří tolik kolik by mohlo.
- 5. 9. 2013 10:46
- Správce
- 5. 9. 2013 12:01
- Jan Smíšek
Co vidím jako výhodu IVT je fakt, že IVT Vám čerpadlo dodá na stavbu až v den, kdy si o to řeknete - máte připravenou čistou podlahu, vše "ready" na instalaci. Vaillant toto zdá se zatím neumí, což pro lidi, kteří chtějí vybrat a koupit TČ už při bagrování pozemku není šikovné.
Potěšilo mne však, že start záruky už umí obě firmy od chvíle prvního zapojení TČ do provozu.
Dráždí mě, že není objektivně jasno, zda je pro malé výkony (kolem 5-6kW) jasné, zda je lepším řešením kolektor 1x300m v 40mm trubce (IVT) či 2x150 až 2x180 m v 32 trubce (Vaillant a skoro všichni ostatní). Zdá se, že dvě větve jsou nákladově o cca deset tis. Kč dražší než jedna, ale zřejmě jsou účinnější - otázkou zůstává, zda se to může u takto krátké smyčky zaplatit.
- 5. 9. 2013 12:19
- Jan Smíšek
Délka a počet smyček plošného kolektoru vychází z "tradice". Švédské značky používají menší počet delších smyček s dimenzí 40 mm, německé značky zase krátké smyčky s dimenzí 32 nebo i menší. V USA se používá pro změnu zase úplně jiný systém. Nedá se říct, které řešení je při porovnání cena/výkon lepší, držel bych se toho co doporučuje výrobce toho kterého čerpadla.
- 5. 9. 2013 13:26
- Správce
předchozí | další |