Dobrý den, četl jsem váš problém s TČ s vrty. Běžná ostatní spotřeba EE pro jednu rodinu v RD dělá většinou okolo 10.000,-Kč (cca 300 - 350 kWh měsíčně, tedy cca 4 MWh za rok). Ostatní spotřeba by měla jít na vrub tepelnému čerpadlu, u vás tedy cca 33 MWh. Ohřev TUV pro běžnou spotřebu 5 osob by měl vyjít při použití jen elekřiny ve spotřebě na cca 5MWh ročně, s dobře nadimenzovaným TČ země/voda na cca 1,5 MWh, ale to je u vás otázka, kolik vás to vlastně stojí, ale i kdyby to bylo dvakrát tolik, tedy 3 MWh, tak vám jen na topení zbývá cca 30MWh. Nevím přesně, jaké máte TZ domu, ale kdybyste topil elektřinou, tak 30 MWh vychází na TZ domu cca 12-13 kW. Předpokládám, že vaše TZ nebudou o moc větší než výkon TČ v případě bivalentního návrhu TČ a primáru, tedy maximálně do 18 kW (kdyby byl návrh monovalentní, tak dokonce stejné nebo o trošku menší). Z toho všeho vyplývá, že v případě TZ kolem 18 kW vám toho TČ moc neuspoří, správná spotřeba na vytápění by měla být kolem 13 MWh (počítám s průměrným COP 4) a né kolem 30 MWh, celková pak maximálně do 20 MWh. V případě TZ kolem 13 kWh a tedy monovalentního návrhu by vám pak vlastně TČ neuspořilo téměř nic a vaše celková spotřeba by zase při COP4 měla správně být maximálně 15 MWh. Na mě o vše dělá dojem, že máte špatně nadimenzovaný primár vzhledem k podloží, kde jsou vrty provedené a prostě a jednoduše došlo k vymrznutí vrtů.
To vymrznutí vrtu beru jako jednu z možností, ale připadala mi jako nejpravděpodobnější. Znám instalace TČ s vrty, kdy k vymrznutí docházelo postupně a účinnost TČ se rod od roku snižovala, až cca po 10 letech nemělo TČ účinnost žádnou a musely se vrty přes léto dobíjet solárním kolektorem. Když nebudu brát závadu na TČ, tak to, že dům má ve skutečnosti větší TZ, než bylo spočítáno a TČ pro to navrženo, je samozřejmě druhá možnost. Takže otázka je, jak dlouho TČ již běží a zda spotřeba uvedená tazatelem byla podobná od začátku provozu nebo zda postupně rok od roku stoupala (pak by byl problém pravděpodobně ve vrtech).
JInak doma mámě též TČ od IVT, ale s plošným kolektorem a jsme se spotřebou a účinností TČ naprosto spokojeni, COP na vytápění vychází kolem 4,2 a na ohřev TUV kolem 3,3, elektrokotel nespíná vůbec.
Zde zkušenosti je 70 % takovýchto případů způsobeno větší tepelnou ztrátou nebo větším odběrem tepla, 20 % chybou tepelného čerpadla a 10 % poddimenzovanými vrty.
Na dálku bez všech podkladů je diagnostika problému samozřejmě obtížná.