Výběr TČ, způsob zapojení
předchozí | další |
plánujeme do novostavby (1 patro, plocha cca 2x110m + garáž) pořídit TČ (země/voda nebo vzduch/voda) a rád bych měl jasno už ve fázi tvorby projektu. Měl bych několik otázek:
1) Jaký může být cca rozdíl v pořízovací ceně TČ mezi variantou země/voda a vzduch/voda? Jakou část tvoří investice do zemního kolektoru?
2) Je možné správné zapojení TČ z vašich stránek rozšířit ještě o okruh pro několik klasických radiátorů, které by topily na vyšší teplotu než podlahové topení, aniž by se nějak zhoršila ekonimika provozu TČ??
3) Lze technickou místnost se zázemím pro topný systém (TČ, podlahové vytápění, TUV,...) umístit libovolně nebo je lepší např umístění uprostřed domu?
Děkuji za Vaše rady a názory
S pozdravem
Jirka Ž.
- 29. 10. 2014 20:45
- Jirka Z.
2) vyšší teplota vody ekonomiku provozu vždy zhorší. Pokud chcete jen radiátory do koupelen nebo pro temperaci garáže, můžou se napojit na stejnou vodu jako bude mít podlahové topení.
3) lepší je u venkovní zdi kvůli prostupům.
- 31. 10. 2014 07:38
- Správce
pomalu ale jistě se začínám přiklánět k variantě země/voda. Podle dotazů z vaší poradny jsem vyčetl, že asi největší zkušenosti s tímto typem mají u IVT, nebo existují ještě nějaké další "doporučené" značky??
Ještě k těm radiátorům.. napojení na stejnou vodu jako podlahovka znamená teplotu cca 40 stupňů, což by pro temperování určitě stačilo. Pokud bychom ale chtěli pro radiátory vyšší teplotu (i za předpokladu dražšího provozu TČ), je to nějak "rozumně" technicky realizovatelné? Nebo by tato varianta do značné míry potlačila výhody TČ??
Děkuji za odpovědi,
Jirka Ž.
- 31. 10. 2014 09:27
- Jirka Z.
- 3. 11. 2014 19:01
- Správce
předchozí | další |