Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

zapojení TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, jsou mi jasné výhody a nevýhody při různých zapojeních TČ, jak je to uvedeno na vašich stránkách zde: http://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni . Nic se tu však nepíše o systému s AKU nádrží, kdy je kondenzátor TČ přímo vnořen do AKU nádrže a ohřev TUV je řešen průtokově pomocí horkých par a je využíváno vrstvení vody. Může mi někdo nějak sofistikovaně sdělit, jaké jsou přesně výhody a nevýhody mezi uvedeným systémem a systémem s trojcestným ventilem, kdy je ohřev TUV oddělen od ohřevu topné vody ? Jestli a zda budou nějaké znatelné rozdíly v provozních nákladech ? Každý si chválí to své a pomlouvá ten druhý způsob zapojení a provozu, potřeboval bych znát nějaký nestranný názor. Předem děkuji za odpověď.
  • 23. 2. 2016  21:21
  • Jiří

Pokud vím, tak systém s přímým výparníkem v akumulační nádrži žádný výrobce tepelných čerpadel sériově nedodává. Je to zcela okrajový způsob zapojení. Doposud jsem si nevšiml, že by takovéto tepelné čerpadlo prošlo nějakou zkušebnou, aby se daly porovnat topné faktory tohoto a klasického zapojení.
  • 26. 2. 2016  15:10
  • Správce

Zdravím, úplně ojedinělé to asi nebude, pár instalací už jsem viděl, často se tak nabízela tepelná čerpadla Mitsubishi Zubadan s nádrží PAST a nyní např. tento způsob zapojení TČ dost propaguje firma Mazur s jednotkami Fujitsu. Jsem jen potřeboval vědět, jaká negativa nebo naopak pozitiva tento systém zapojení může mít, jestli je nějaký reálný měřitelný rozdíl v nákladech na vytápění a ohřev TUV, když to v tom samém domě porovnám se systémem s trojcestným ventilem, a zda bez obav tento systém mohu použít, protože mi to připadá jako dobrý nápad a myslím si, že je nakonec jedno, co člověk z uvedených dvou systémů zapojení zvolí.
  • 26. 2. 2016  17:31
  • Jiří

Já v tomto systému žádné výhody nevidím. Není to řešení vymyšlené výrobcem venkovní jednotky, neznáte skutečné parametry toho čerpadla (ty co jsou v katalogu venkovní jednotky samozřejmě neplatí když máte jiný kondenzátor). Máte akumulátor topné vody který ale nepotřebujete protože máte tepelné čerpadlo s řízením výkonu.
U topných systémů které potřebují nízkou teplotu topné vody to bude mít vyšší spotřebu elektřiny protože tepelné čerpadlo bude mít po celou dobu provozu zbytečně vysokou kondenzační teplotu kvůli ohřevu teplé vody.
Za určitých specifických podmínek to může být vhodné řešení, ale u většiny instalací nikoliv.
  • 28. 2. 2016  08:59
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku