Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Výběr TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o zodpovězení několika málo dotazů. Vlastním rodinný domek v západní části znojemského okresu. Je to dřevostavba typu OKAL. V současné době vytápím dům kotlem na tuhá paliva Dakon 22kW, TUV ohřívám 200l kombinovaným bojlerem (jsme čtyři osoby). Chtěl bych za pomocí kotlíkové dotace vyměnit stávající kotel za tepelné čerpadlo vzduch-voda (země-voda není možné z důvodu malého pozemku kolem domu). Otopnou soustavu tvoří, kromě výše uvedeného kotle a kombinovaného bojleru, radiátory Radik. Jelikož mám doba „zmrzliny“, vytápím dům na cca 24°C. Elektřina mě ročně stojí 24tis., uhlí+dřevo cca 15tis. Vytápěná plocha je cca 150m2, tepelná ztráta domu činí 7,6 kW, po zateplení stropu pod půdou (plánuji v příštím roce), by podle energ. specialisty měla ještě klesnout o cca 1-1,5 kW,
Předběžně už jsem nějaké firmy, zabývající se tepelnými čerpadly vzduch-voda, poptával. Zaujala mě nabídka těchto dvou firem. Firma IVT mi nabídla čerpadlo AIR X90+vnitřní jednotka IVT AIR Modul E9, nerezový zásobník se šnekovým výměníkem 185l, elektrokotel 9kW, bez akumulační nádrže. Firma Acond mi nabídla čerpadlo AC16-153/MD-ACOND 8 EVI-M-A (v nerezovém provedení)+nerezová akumulační nádrž 200P s předehřevem TUV. A jako druhé čerpadlo mi firma nabídla silnější (prý by bylo z hlediska výkonu a mého požadavku na teplotu vytápění domu „jistější“) AC16-153a/MD-ACOND 12 EVI-M-A (v nerezovém provedení)+nerezová akumulační nádrž 200P s předehřevem TUV. Varianty od Acondu jsou levnější než od IVT cca o 45tis., resp. o 30tis.

Mé otázky jsou:
1. Vyplatí se pro mě vůbec tepelné čerpadlo, na základě výše uvedených skutečností, jak na vytápění domu, tak na ohřev TUV pro čtyři osoby?
2. Je v mém případě nutná akumulační nádrž, pro správný chod tepelného čerpadla (aby často a na krátkou dobu nespínalo a aby dům i při větších mrazech (-15°C) vytopilo na požadovaných cca 24°C atd.)?
3. Jakou variantu z výše uvedených zvolit, nebo jaké čerpadlo, jak silné zvolit (zda je síla čerpadla správně navržena) s ohledem na výše dané podmínky a mnou požadované (vytápět dům na cca 24°C)?

Předem moc děkuji za odpověď….

  • 23. 3. 2016  22:28
  • Milan M.

1. Určitě se vyplatí, už proto že máte dost velkou spotřebu elektřiny a budete mít levnější proud.
2. U ACONDu ano, u IVT ne protože to má frekvenčně řízený kompresor
3. ACOND 12 a IVT AIR 90 si výkonově odpovídají a na dům budou stačit i při vnitřní teplotě 24°C.


  • 24. 3. 2016  13:28
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku