high power čerpadla?
předchozí | další |
chtěl bych se zeptat na pár věcí, které se týkají tzv. HighPower čerpadel, tj. které mají vyšší výkon a COP při nízkých (podnulových) venkovních teplotách oproti standartním čerpadlům
1. zajímá mě, jak tato čerpadla technicky fungují (např. Zubadan, Toshiba Estia HP atd.) Jak to bývá technicky vyřešeno? Vyšším příkonem nebo je v tom něco víc? Jaké jsou vůbec možnosti to technicky řešit?
2. jsou tyto čerpadla vůbec v reálu zajímavá, nebo je to jen marketingový tah??? Nejsem si totiž jistý, jestli jsou jejich výhody v praxi vůbec reálné. Tyto čerpadla sice skutečně mají vyšší výkon a COP v podnulových venkovních teplotách a zpravidla dosahují vyšší COP při vyšší otopné teplotě vody (vhodné např. pro radiatory se domnívám), ale ZÁROVEŇ mají horší parametry v nadnulových teplotách, tipicky při W2, W7 atp. Tyto čerpadla bývají doporučována tedy tam, kde bývají tuhé zimy, např. na hory a takovéto doporučení se zdá být logické, jenže už nikdo neřeší, že na horách se tedy logicky musí topit pomalu i v létě, a tam už to zas ztrácí, takže moje otázka zní, zda-li takovéto řešení má smysl, nebo zda-li je lepší koupit standartní čerpadlo s dobrými COP při nadnulových teplotách a holt v zimě fungovat přes bivalenci.
- 4. 5. 2016 13:27
- Ivan
Pro ekonomiku provozu (i na horách) je důležitější topný faktor při 2 a 7°C, při kterých stráví tepelné čerpadlo nejvíce času.
- 4. 5. 2016 16:03
- Správce
předchozí | další |