Pro správce k dimenzování vrtů
předchozí | další |
já jsem ten, který dělal nabídku pro Milana a nerozumí podle Vás dimenzování vrtů.
Jen pro upřesnění: Uvedená nabídka byla předběžná!!! bez jakékoliv zpětné reakce zákazníka a spočítána výpočtovým softwarem na danou lokalitu (při -15°C) a zadání: tepelná ztráta domku 15kW, vytápění radiátory a ohřev vody pro 4 osoby, tz. potřeba tepla cca 38MWh, z toho náklady na vytápění + ohřev vody = 19 tis.Kč v klasické zimě s mrazy.
V případě, že zákazník projeví zájem, tak se vždy sejdeme přímo na místě a nabídku dopřesníme, včetně potřeby vrtů dle lokální hydrogeologie.
Dle diskuze by v uvedeném místě pravděpodobně stačilo cca 2 x 120m. Domnívám se, že uvedených 2 x 90 m stačí jen na mírnou zimu, tak jako byla minulá.
Máme případy, kdy na tepelnou ztrátu domku 5kW nestačí jeden vrt o hloubce 120m, protože je v písčitém suchém podloží a naopak domek o tepelné ztrátě 15kW+ ohřev vody má pouze vrty o hloubce 70m a teplota z vrtů neklesne po topné sezóně pod +6°C, protože jsou vyvrtány ve "vodním" prostředí.
Jinak jsme si s Milanem telefonovali a vše vyjasnili k oboustranné spokojenosti.
Jen na závěr, jsem už dost starý na to, abych dělal neseriózní nabídky, o čemž svědčí spousta zákazníků a některé instalace musíme předávat spolupracujícím firmám, protože nestíháme vše realizovat, a to vše bez reklamy.
Jinak se mně Vaše stránky líbí až na poradnu, která se zvrhla do obhajování některých výrobců TČ.
Ostatní kvalitní výrobci z Evropy se musí cítit dotčeni.
Prosím vraťte se k praktickým radám zákazníkům a porovnávejte porovnatelné parametry, např. TČ se stejným typem chladiva R407/410 a stejným typem kompresorů (scrol rotační, pístové,...), protože vzhledem k prakticky stejným dílům používanými kvalitními evropskými výrobci v TČ a fyzikálním vlastnostem chladiv, se budou parametry lišit max. do cca 5-10%. Zabývám se tím již cca 20 let a je to prakticky můj koníček.
- 14. 5. 2016 08:56
- Ladislav Sedmidubský
Podle mě ale počítáte s příliš vysokou spotřebou tepla. Pro tyto podmínky bych uvažoval spíše 25 MWh na topení a 3 MWh na teplou vodu. Vrty by pak vyšly kratší i v pískovém podloží. Provozní hodiny zdroje tepla při této spotřebě vychází rozumně okolo 2 500 h/rok.
Vám vychází skoro 3 500 h/rok což je příliš. Pokud by dům opravdu měl spotřebu 38 MWh, pak by potřeboval tepelné čerpadlo s výkonem nad 14 kW.
- 16. 5. 2016 08:06
- Správce
předchozí | další |