Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Optimální temperace domu v době nepřítomnosti.

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den.
Instaloval jsem TP IVT Air X 170, vzduch voda s regulátorem RC100 v místnosti. Systém je napojen na stávající radiátory s relativně velkou plochou. Dům má ca. 1m tlusté zdi (převážně kámen) a tedy i vysokou tepelnou "setrvačnost".

V zimě tam jezdíme většinou jen na víkendy a někdy dojde k tomu, že tam třeba i 3 týdny nejsme. Před příjezdem si mohu pomocí mobilní aplikace včas zatopit. Můžete mi prosím poradit na jakou teplotu mám topení a ohřev teplé vody během naší nepřítomnosti nastavit, aby byly co nejmenší náklady?

Někteří doporučují až 17° a argumentují vyšší účinností čerpadla, když pouze dotápí. Mě se to ale zdá moc a odhadoval bych optimální temperaci na 8-10 a teplou vodu bych úplně vypnul. (V případě temperace na nižší teplotu, mělo by vliv na spotřebu, kdybych před příjezdem teplotu zvyšoval pomalu, postupně, třeba v průběhu 3 dní?) Co si o tom myslíte?

Po prvních 14 dnech provozu mi vyšel podíl výkonu a příkonu ca. 3, pričemž ja počítal, že při současných relativně vysokých venkovních teplotách bude alespoň 4. Dodavatel mi řekl, že čerpadlo se časem "naučí" pracovat úsporněji. Je to realistické, nebo se musím smířit s tim, že úspora bude nižší než jsem počítal?

Děkuji předem za rady
  • 27. 9. 2016  10:56
  • Petr Švestka

S tím si budete muset pohrát. Pokud budete jezdit pravidelně, snížil bych teplotu opravdu jen na 18°C. Při delší pauze někam ke 14°C. Dotápění z útlumu může být provozně dražší než trvalé vytápění obzvlášť u budovy s takto výraznou akumulací.

Spotřebu tepelného čerpadla je potřebné hodnotit v delším časovém úseku. Pokud bylo venku teplo, znamená to že velký podíl tepla se dodal do ohřevu teplé vody - kdy je topný faktor výrazně nižší než při vytápění.
  • 27. 9. 2016  15:49
  • Správce

Skoda, myslel jsem, ze jsou na to nejake laboratorni testy. Sam to tezko odskousim, nebot se venkovni podminky meni.

Ovladaci jednotka mi ukazuje zvlast prikon/vykon pro vodu a topei. Pra ohrevu vodu byl topny faktor vyzsi nez u vytapeni. To me prave take prekvapilo, nebot jsem se vsude docetl, ze to ma byt naopak.
  • 27. 9. 2016  16:34
  • Petr Švestka

Tomu hodnocení spotřeby nechte opravdu delší časový úsek. Data o spotřebách udávaných v regulacích jsou dost nepřesné (není to měření ale jen teoretický výpočet) a to obzvlášť v okrajových podmínkách kdy se topí jen málo a venku je teplo.

  • 29. 9. 2016  10:32
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku