optimální úprava teplotní křivky
předchozí | další |
zhruba rok mám v provozu TČ vzduch-voda panasonic aquarea.
Je to inventor, bez akumulační nádoby, v celém domě je podlahovka.
V teplotách okolo nuly a nad nulou vytápí celý dům optimálně na 22 C. nyní při teplotách pod nulou mám zbytečně přetopíno cca 24 C.
Křivka je nastavena z výroby: Krajní kladný bod je 15C, zde je teplota vody 25C, krajní záporný bod je -15C, zde je teplota vody 35C.
Pomocný el. zdroj ne nastaven na sepnutí při -12C.ˇ
Vnitřní termostat není zapojen, čerpadlo topí jen dle ekvitermní křivky dle venkovní teploty.
Dotazy:
1. Jak upravit křivku, aby teplota v domě byla i v mrazech jen 22C a ne zbytečně více ? Je lepší snížit teplotu vody z 35 na cca 32, nebo posunout záporný krajní bod z -15 na cca -18 ?
2. TČ topí konstantně, tzn. i v noci je teplota jako přes den 22C. Není problém večer krátce vyvětrat a tím pocitově teplotu před spaním snížit, ale přeci jen, dá se nějak rozumně snížit teplota na noc ? TČ má sice programovatelný časovač , na každý den až 6 kroků, ale jen vypnuto/zapnuto a dočetl jsem se, že paradoxně spotřeba tak může být vyšší, jelikož se po zapnutí při snaze vytopit bude zapínat i pomocná el. patrona. Navíc podlahovka má velkou setrvačnost, takže by se asi špatně kalkulovala doba, kdy a na jak dlouho TČ vypnout ?
Máte nějaký jiný nápad ?
- 9. 1. 2017 16:52
- Petr
2. Vypínat TČ na noc opravdu není dobrý nápad. Rozumný je mírný útlum třeba na 18°C, to ale asi toto čerpadlo neumí.
V místnostech, kde spíte, si můžete dát separátní termostat a pohon na smyčku podlahovky a časově řídit topení jen v těchto místnostech.
- 13. 1. 2017 09:46
- Správce
1. Ano, to posunutí celé křivky mám ( rozmezí -5 až +5 ) a zatím to tak řeším, nyní v mrazech mám -2, v teplejších dnech -1, nebo 0.
Ale právě jsem myslel, že úpravou křivky bych to vyřešil natrvalo, bez nutnosti dál křivkou hýbat. Určitě to zkusím, jen jsem chtěl vědět, zda je lepší snížit teplotu na křivce v krajním bodě ( tedy z 35C na např. 32 C ), nebo posunout krajní bod víc do záporných hodnot ( tedy z -15 C na např. -18 C ) , tak jako tak se křivka v záporných hodnotách tímto sníží a rozdíl teplot se sníží ( nyní 25 při 15C venku a 35 při -15C venku ). Tak jsem chtěl spíš vědět, když se teploty přiblíží k sobě např. 25/32, jestli to neškodí čerpadlu paradoxně tím, že rychleji vytopí vodu a bude cyklovat ( tedy častěji se zapínat/vypínat )
2. Termostaty mám na topný okruh v obýváku a kuchyni, kde jsou krbová kamna, takže když zatopím ( vyjímečně ), tak se uzavřou okruhy pro obývák, kuchyň. Mám natažené rozvody elektřiny i do dalších pokojů takže termostaty mohu kdykoliv přidat, nicméně nemám ( a nechci ) akumulační nádobu a když bych uzavřel okruhy pro 3 místnosti ( ložnice, 2x dětský pokoj ), nevím, jestli to čerpadlu spíš neuškodí a nezačne cyklovat. Když je podlahovka roztahaná na ploše cca 220 m2, kolik v ní může být objem vody ? A jak velkou část mohu vyřadit, aby to čerpadlu nevadilo ?
- 13. 1. 2017 12:59
- Petr
2. Minimálně 30 % plochy by mělo zůstat otevřeno. Termostat v obýváku stejně moc nepoužíváte, takže přidat je do pokojů by bylo možné.
- 16. 1. 2017 11:46
- Správce
předchozí | další |