Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Jednotnost teploty, hysterze, zateplení venkovního potrubí

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

v létě 2015 jsme si pořídili TČ vzduch - voda Fuji Kaiteki, 14 kW s invertorem BEZ akumulační nádrže. Původně jsme dům vytápěli kotlem na tuhá paliva. Ten jsme si ponechali jako bivalentní zdroj a jako hlavní zdroj používáme nyní čerpadlo. I tak k tomu máme stále spoustu dotazů, jak vše ideálně nastavit...

Jinak vytápíme rodinný cihlový dům z r. 2007. V domě máme jeden topný okruh. Převážně máme radiátory, v přízemí v obýváku, kuchyni, koupelně a WC máme podlahové topení, do kterého jde voda údajně naposledy, až přiteče ze všech radiátorů. Na podlahovém topení je nastavena max. teplota 40°C. Pak máme ještě podlahové topení nahoře v koupelně a na WC - to je řešené pouze jako smyčka z radiátoru.

Chci se zeptat:
1) V chodbě máme pokojový termostat. V noci máme nastavenou teplotu na 21°C, od 4:00 hodin se začne topit na 21,5 °C, aby bylo ráno tepleji a od 14:00 se natápí na 22°C, abychom měli doma teplo, až přijdeme z práce, ve 22 hodin se zase přepíná na 21°C. Čerpadlo to stíhá natopit. Chci se ale zeptat, zda je toto nastavení vhodné. Všude čtu, že má čerpadlo běžet celý den na jednu teplotu. Jenže nám přijde zbytečné, aby to v noci a když jsme v práci topilo na 22°C. Nebo je pak energie na vytopení o 0,5 stupně nákladnější než když je dům vytápěn pořád na 22°C? Jiná situace je u domů, které mají pouze podlahové topení - zde jsem slyšela, že to třeba o stupeň vytápí celý den. Nám to ale radiátory vytopí za těch pár hodin.

2) Jakou hysterezi je vhodné nastavit na POKOJOVÉM termostatu? My si dali 0,2 stupně. Pro příklad: Požadavek na teplotu v místnosti je 22°C. Když teplota spadne na 21,8°C, tak čerpadlo zapne a dotopí na 22°C. Je to takto vhodné, nebo má být hystereze u invertorového čerpadla menší / větší?

3) Jaká je optimální teplota, kterou bychom měli nastavit na spínání doplňkového zdroje (u nás elektrokotel)? My máme z výroby nastaveno -10°C a v poznámkách od dodavatele mám uvedeno, že ideálně by mělo být nastaveno na -10°C až -12°C.

4) Venkovní jednotku máme umístěnou zády k takové dřevěné boudě z palubek, která je přistavěná k domu. Tzn. potrubí vede hned za čerpadlem do této boudy, pak vede asi 5 metrů touto boudou po zadní zdi garáže a pak skrz zeď do hydroboxu (vnitřní jednotky). Trubky vedoucí dřevěnou boudou jsou zatepleny nějakým bílým izolantem od dodavatele a jsou schované do takových hranatých bílých krycích lišt. Chci se zeptat, zda je tato izolace dostačující, nebo zda by bylo vhodné a hlavně efektivní a návratné lišty obalit např. ještě nějakým polystyrenem. Lišty by šly ale obalit pouze ze 3 stran - z jedné strany vedou po studené zdi garáže.

5) Jak jste postupovali při výběru ekvitermní křivky? Nám v tom loni při mírné zimě nepřišel takový rozdíl, ale letos, když je větší zima pociťujeme, že dole v přízemí máme teplo (natopeno na požadovaných 22 - 22,5), ale nahoře v podkroví je tak o 2 stupně méně. Samozřejmě to může být způsobené, že v podkroví jsou o trochu větší úniky tepla než v přízemí. Máme ale kvůli tomu zvýšit ekvitermní křivku a dole např. přiškrtit radiátory? Teď máme nastavenou ekvitermní křivku č. 8, která při venkovní teplotě -10°C topí na teplotu 40°C, což možná není moc...

Děkuji za odpovědi.
  • 23. 1. 2017  14:32
  • Jarka

Chci se zeptat:
1) Tak jak to máte nastavené jsou ty útlumy v pořádku. Možná by to šlo snížit i na 20C.

2) Nevím jestli je to termostat který přímo vypíná čerpadlo nebo jen čidlo které dává info o teplotě a regulace s tím "nějak" pracuje. Držel bych se toho co je v návodu na použití.


3) Když vám v zimě bude doma zima tak to přenastavte. Jinak to můžete nechat být.


4) To je standardní chlaďařská izolace, která pro tepelná čerpadla obvykle dostačující není. Zkuste si sáhnout na tu lištu jestli hřeje a uvidíte jestli má smysl to doizolovat.

5) Lepší je nejdřív dole přiškrtit radiátory aby byla všude v domě stejná teplota. Pak hýbat s topnou křivkou.
  • 24. 1. 2017  10:17
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku