Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Nastavení ekvitermní regulace

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

nedávno jsme koupili nový dům. A měl bych pár dotazů k nastavení čerpadla. Věřím, že nelze odpovědět konkrétně, ale určitě ze zkušeností mi alespoň řeknete, jak to z praxe je +- nejlepší. Máme cca 10 let starý jednopatrový dům o velikosti cca 270 m2. Tloušťka stěn okolo 50cm. Čerpadlo máme s akumuláční nádrží 550l a ekvitermní regulací. Zajímalo by mne, jak nejlépe nastavit čerpadlo, co nejekonomičtěji, ale zase né na úkor tepla. :) Bohatě nám stačí, aby bylo doma teplo mezi 17-22h, to jsme doma.

1) Kolik hodin nastavit denní režim? Je žádoucí méně a více noční útlum, nebo radši více?
2) Kolik stupňů snížit noční útlum? Dát méně, nebo lze i více, třeba 10-15 stupňů? Nebo když se dá více, tak musí se zase dlouho ohřívat a ve finále to spálí více energie?
3) Kolik by mělo být cca stupňů v nádrži rozdíl, oproti "topné" vodě? Regulátor bohužel tohle neřídí, tak jednou za čas upravujeme, dle topné (požadované) vody.

Máme průměrnou denní spotřebu celého domu (beru, že další věci jsou "zanedbatelné") od 15.02. 55kWh, což asi není málo? Nebo je to možné? Myslíme si, že nemáme to čerpadlo nastavené na 100%. Původní majitelé nijak neřešili ekvitermní regulaci, jen nastavovali teplotu vody na akumulační nádrži, což mi také nepřijde nejlepší. Můžeme požádat zkušené, jak nejlépe nastavit ekvitermní regulaci a akumulační nádrž? Víme, že pro každý dům je to specifický i lokalitu, ale věřím, že určitě praxe dokáže říct, že nejlepší je třeba topit 24h, nebo stačí klidně jen 6h. a že útlum by měl být třeba jen 5 stupňů, nebo že nejekonomičtější je třeba 20 stupňů. :) A že třeba akumulační nádrž by měla mít stejnou teplotu jako topná voda a nebo, že má být o 20 stupňů více. Věřím, že určitě mi poradíte.

Děkuji
Linhart
  • 22. 3. 2018  14:43
  • Lukáš Linhart

Útlumy dělejte spíše menší, jen přes noc a o 2 - 3 °C teploty uvnitř domu. Pokud je venku mráz tak je lepší útlumy nedělat vůbec.
Takto sice spotřebujete o něco více tepla, ale levněji vyrobeného.

Teplota v nádrži = teplota topné vody kterou potřebujete. Není to akumulátor tepla, ale jen taktovací nádrž kvůli ochraně kompresoru.

Spotřebu elektřiny hodnoťte až v ročním součtu. Teď v mrazech je vyšší, v teplejších dnech razantně poklesne.


  • 23. 3. 2018  07:30
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku