TČ vzduch - vzduch
předchozí | další |
Chci se zeptat na pár věcí ohledně vhodnosti TČ vzduch/vzduch na celoročně obyvatelnou chatu 300 m nad mořem, tedy relativně teplá oblast. Tepelné ztráty objektu jsou cca 7 kW. Dala by se ještě zaizolovat střecha a vyměnit okna, to by pak bylo asi 4-5 kW. Nemám možnost tu udělat variantu země/voda. A ani vzduch/voda.
1) Dostanu od Čezu tarif D56 na čerpadlo, když je objekt kolaudován jako rekreační? Mám tu nejdražší chatový tarif (stále vysoký). Rekolaudace na trvalé bydlení není možná.
2) Jaký výkon TČ potřebuji? Těch 7 kW, nebo trochu naddimenzovat? Uvažuji dvě varianty:
-
a) Celoroční provoz i v zimě při -15°C. Jaký výkon pak použít?
-
b) Anebo bych pomocí TČ pouze přitápěl v jarních a podzimních měsících. Při mrazech bych používal krbovou složku, která chatu v pohodě ohřeje, ale je to spousta dřevěných briket a když tu dva dny nejsem, tak bych temperoval TČ, aby tu po příjezdu nebylo 8°C. Jaký výkon pak použít?
3) Je podstatný rozdíl ve výkonu při instalaci na jižní a severní stranu domu? Jsem na jižním svahu a když v zimě svítí slunce, tak ten jih je fakt hooodně ohřátý oproti severu.
Děkuji za odpovědi..
- 6. 4. 2018 22:35
- David
2) Pokud chcete jen systém s jednou vnitřní jednotkou, tak nejvyšší výkony při -15°C jsou mezi 4 - 5 kW. (Nominální výkon v prospektech je uveden okolo 7 až 9 kW). Takže vám vyjde varianta b).
Tepelné čerpadlo může běžet stále a pelety budou jen pro dotop v extrému, takže jejich spotřeba dramaticky klesne.
Pozor! Jestli chcete temperovat, musí mít tepelné čerpadlo funkci temperace na + 10°C. Normální vzduch/vzduch neumí většinou fungovat při nižší teplotě vnitřního vzduchu než +18°C.
3) Teplota vzduchu je na severu i jihu stejná. Z tohoto pohledu je to jedno. Jih je ale lepší, protože lépe odtaje případný led z kondenzátu pod venkovní jednotkou.
- 9. 4. 2018 07:58
- Správce
předchozí | další |