Typ a značka čerpadla
předchozí | další |
Obracím se na Vás dotazem na vhodnosti tepelného čerpadla.
Máme objekt se ztrátou něco přes 40 kW, proto jsme oslovili firmy (spíše osvědčených značek Daikin, Futjitsu, IVT, Nibe a Stiebel) s poptávkou na dodání čerpadla o výkonu 40kW. Doplňuji, že je to pro objekt s radiátory.
Zástupci firem, které nabízejí on/off čerpadla říkají, že je pro nás nejlepší. Ti co nabízejí invertery naopak, že nejlepší inverter. Bohužel občas dostáváme i informace, že výrobky ostatních jsou špatné, nebo mají neodpovídající parametry, nebo mají technické problémy. Pro člověka z jiného oboru je pak těžké opravdu posoudit, kde je pravda.
Jsme schopni si spočítat, kolik stojí 1 kW výkonu, protože každý nabízí jiný výkon. Jsme částečně i schopni posoudit účinnost, přestože výrobci udávají většinou hodnoty při nestejných podmínkách, ne vždy podle normy 14511 a pro teplotu topné vody 35, což je pro podlahové vytápění. Co je těžké posoudit je kvalita čerpadel a vhodnost on/off či invereteru.
Invereter o výkonu např. 17 kW je určitě výborný pro rodinný domek s tepelnou ztrátou 20 kW, kde většinou nepoběží na plný výkon a využije se proměnlivého výkonu. Pro nás, kde je tepelná ztráta 40 kW je, z mého pohledu, kaskáda těchto dvou čerpadel nepraktická. Jedno čerpadlo i ve dnech, s poměrně vysokou venkovní teplotou, pojede na 100%, což zrovna inverteru nevyhovuje. Druhé čerpadlo se bude přidávat při nižších teplotách a doplňovat nedostatek výkonu. Druhé je tedy jako inverter vhodnější, ale nevhodné moc není. Při nízkých teplotách pak pojedou obě na 100%.
Pro naše potřeby by spíše byla vhodnější kombinace ON/OFF a k tomu inverter. Inverter pracuje do svého maxima, pak práci přebere ON/OFF čerpadlo a inverter opět slouží dosažení potřebného výkonu. Zatím jsme však nenašli nikoho, kdo by podobnou kombinaci dělal.
Samotný inverter by také měl smysl, ale spíše pokud by byl např. o výkonu 50 kW. Většinu času by totiž pracoval ve svém ideálním režimu s výbornou účinností.
Vím, že je dotaz dosti obsáhlý a také specifický, ale pokud je možné nám poradit, k jaké značce se přiklonit a zda zvolit on/off, nebo invertet, či jejich kombinaci, moc by nám to pomohlo.
Předem děkuji.
- 8. 8. 2018 16:50
- Michal
Dva invertery fungují správně tak, že jedou oba společně na nízké otáčky, nikoliv jeden na 100% a druhý stojí (pokud to jejich regulace zvládá).
Kombinace On/off a inverteru je technicky zajímavá, ale myslím že to nikdo nevyrábí (musel aby tam být specifická regulace).
Z hlediska výkonu by mělo mít tepelné čerpadlo minimálně 20 - 24 kW při teplotě topné vody 55°C a venkovní teplotě -12 nebo -15°C (nevím v jaké teplotní oblasti dům je).
- 9. 8. 2018 07:13
- Správce
A jen doplňuji, že jsem dnes obdržel nabídku na kombinované čerpadlo on/off a invereter Daikin EWYQ040BAW o jmenovitém výkonu 40 kW.
Při venkovní teplotě -15° má výkon 38,4 kW, ale příkon 25,1 kW, takže COP mi vychází na 1,529 a čerpadlo již topí spíše elektrikou, ale při takto nízké teplotě se to dá asi očekávat. Nebude to stroj na špičkové výkony, ale spíš stabilitu, protože nejlepší COP při A7 / W35 je cca 3,8, což není mnoho.
- 9. 8. 2018 08:00
- Michal
- 9. 8. 2018 15:12
- Správce
předchozí | další |