TČ vzduch/země-voda a kombinace podlahové vytápění + hliníkové radiátory
předchozí | další |
už nevím, kam se obrátit o radu, typy apod. zkusím zde. Je to trochu obsáhlejší dotaz. Ale pro náš plánovaný RD přemýšlíme o vytápění, parametry:
dvoupodlažní RD (obytné podkroví) s přízemní garáží, na níž je střešní terasa
zastavěná plocha: 136,24m2
obestavěný prostor: 883,63m3
už. plocha 1.NP: 105,57m2
už. plocha 2.NP: 81,80m2
Celkem: 187,37m2
Ztráty domu do 7kWh
1) Odkud brát teplo? Vzduch vs. země?
Všude čtu něco jiného, každý říká něco jiného, ale jak je to se zemním kolektorem? Mohou nad ním růst stromy nebo ne? Jedni tvrdí, že ano, druzí, že ne? Tak jak? Je to problém, nebo není. Pozemek máme, ale chceme i stromy a tak přemýšlíme, zda stromy + kolektor budou fungovat a nebo ne / na pozemku máme celkem vysokou hladinu spodní vody, což všichni tvrdí, že je super
2) Má vůbec o zemním kolektoru cenu uvažovat, když vezmu potaz, že se jedná o oblast Jižní Moravy, kde mrazy stylem -15°C se moc nevyskytují - tedy investice do zemního kolektoru je zbytečná a vzduch stačí, i když si k němu přičtu zprávu ohledně hygieny (hluk). Jinak kolik tak stojí taková zpráva k TČ vzduch-voda? Za kolik se tak dá rozumně pořídit materiál pro zemní kolektor? Je nutná i ta šachta? Nebo se to dá řešit i jinak?
3) Je moudré kombinovat podlahové vytápění s hliníkovými radiátory? (Ano, vím, hliníkové pracují s nižší teplotou vody). Nicméně úplně nevím, jak by to bylo cenově, jaký by tam byl cenový rozdíl v pořízení apod. Má to někdo? Dá se na tom ušetřit? (pořízení, ekonomika provozu k TČ atd.) Bylo nám tvrzeno, že do dnešních zateplených domů je PV i celkem zbytečné, hlavně v patře, kde budou obytné místnosti, skrze regulaci teploty pro spaní a podlahovku nechat jen v přízemí v obýváku, kuchyni a chodbách...
Doufám, že jsme nějak nastínil, o co mi jde, jen bych chtěl znát názory z různých stran.
- 19. 11. 2019 10:10
- Pavel
Potřebovat budete 300 m výkopů. Pokud máte pozemek nad 400 m2, vejde se vám tam kolektor i stromy.
2) Šachtu nepotřebujete, měl by stačit jen jeden okruh. Cena závisí hlavně na zemních pracích. Cena samotné hadice bude okolo 20 000 Kč.
3) Klidně dejte podlahovku všude i do patra. Pokud tam trváte na radiátorech budou lepší ocelové. Hliník může v kombinaci s dalšími materiály v topném systému (měď, nerez) způsobovat problémy.
- 19. 11. 2019 12:22
- Správce
předchozí | další |