TČ celoroční venkovní bazén
předchozí | další |
začnu trochu obšírněji, než se dostanu k samotnému dotazu na TČ. Plánujeme pasivní dřevostavbu (TZ 3,2kW) a chceme si dopřát venkovní celoroční bazén. Vytápění domu řešeno teplovodním krbem + Akumulační Nádrží, během "hoření" teplovzdušný rozvod prostřednictvím rekuperace, po "dohoření" opět teplovzdušně prostřednictvím rekuperace - teplovodní výměník z AN.
Současně chceme z AN i ohřívat vodu ve venkovním bazénu. Nenašel jsem bohužel nikoho, kdo by uměl (nebo byl ochotný) spočítat tepelnou ztrátu venkovního bazénu s termokrytem. Dle více či méně kvalifikovaných odhadů by krb měl utáhnout dům i bazén, ale pořád to jsou jen odhady se značným rozptylem potřeby zatápění (2hod/den - 8hod/den). Pokud by se ukázala potřeba topení v krbu 6-8hod/den, již to nejen ztrácí kouzlo podvečerního plápolání ohně v krbu, ale stává se to značně diskomfortním a bude potřeba doplnit další zdroj tepla. To by přicházelo v úvahu zřejmě nějaké menší TČ vzduch voda, které by "předehřívalo" vodu v AN a zrostředkovaně i ten bazén (v podstatě by se z bazénu stal jeden veliký radiátor s topnou vodou cca 20°C).
Dokázali byste doporučit nějaké vhodné, cenově přijatelné čerpadlo? Max. požadovaná výstupní teplota vody by předpokládám nepřesahovala nějakých cca 20°C,
V různých diskuzích se objevily i dotazy k použití bazénového čerpadla pro vytápění domu, s odkazem na podstatně nižší cenu. Hlavním a myslím i jediným argumentem proti bylo provozní omezení čerpadel s potřebou minimální teploty venkovního vzduchu v rozmezí většinou 0°C - 7°C. Nedalo by se toto teplotní omezení vyřešit použitím zemního vzduchového kolektoru? Tzn. natáhnout do země potrubí vyústěné u jednotky čerpadla s tím, že při poklesu venkovních teplot pod pracovní rozsah čerpadla se na čerpadlo nasadí "kryt" který jej donutí tahat vzduch skrze zemní kolektor, kde se předehřeje na potřebnou provozní teplotu. Ev. s doplněním externího ventilátoru na druhou stranu potrubí, který bude spínaný společně s čerpadlem a bude dorovnávat tlakové ztráty v potrubí.
Děkuji za zhodnocení a názor
Zdraví
Franta
- 23. 3. 2020 11:45
- Franta
Váš pasivní dům bude potřebovat jen velmi málo tepla pro vytápění, bazén ale několikanásobně více. Nosit si do obýváku pasivního domu hromady dřeva potřebného pro vytápění bazénu není dobrý nápad – vytvoříte si z obýváku zaprášenou kotelnu:-). Navíc budete muset použít krb s větším výkonem než dům potřebuje a ten vám pak bude obývák přetápět když budete topit jen kvůli bazénu.
Přívod vzduchu pro tepelné čerpadlo přes zemní výměník možný není, potřebný objem vzduchu je příliš velký.
Řešení je jedno kvalitní tepelné čerpadlo pro vytápění, ohřev vody a ohřev bazénu. Krb bez teplovodní vložky (jen na okrasu a romantiku). Zapojení ale bude nestandardní a je potřeba to správně navrhnout.
- 23. 3. 2020 20:53
- Správce
předchozí | další |