Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

Rekonstruuji rodinný dům a váhám jestli kotel na dřevo (mám dobrý přístup ke dřevu) a nebo tepelné čerpadlo a jaký typ. Nejde mi o počáteční investici, ale o to, aby byl provoz poté ekonomický i s ohledem na to, že mám v plánu žít nejméně do 100 let :-), a tedy s odhadovanou životností 20 let bude třeba 3x výměna.
RD 9x9m, dvě patra (=cca 140m2). Roční spotřeba energie je odhadovaná na 21MWh.
Můžete mi poradit, jestli zvolit dřevo a nebo TČ?
Jaký typ TČ a proč?
Co jsem se dočetl, tak z dlouhodobého hlediska by měly být výhodnější TČ země/voda. Jestli je to tak, tak jaké jsou výhody a nevýhody vrt/plošný kolektor? Co vychází z dlouhodobého hlediska lépe? Jak velkou ploch kolektoru a jak hluboký vrt(y) bych pro takovou spotřebu potřeboval?
Jak velkou plochu potřebuju ve sklepě na TČ?
  • 24. 3. 2020  21:24
  • Pavel Podskalský

Hlavním argumentem pro tepelné čerpadlo je, že určitě nebudete chtít v 99 letech stěhovat po domě hromady dřeva pro kotel:-)

Pokud máte pozemek, kam se vejde cca 350 m2 plošného kolektoru, je to nejlepší řešení. Žere to méně elektřiny než vzduchové čerpadlo, máte menší náklady na servis a kolektor vám zůstane fungovat i když vyměníte po 20 letech tepelné čerpadlo. Repase budou díky tomu o dost levnější než u vzduchu.

Ve sklepě vám pro tepelné čerpadlo stačí 1m2.
  • 25. 3. 2020  11:46
  • Správce

A co vrt, to neni dobré řešení? Ten se musí po čase dělat nový? Ovlivní velikost kolektoru to, jestli je plocha ve stínu, nebo jestli na ni svítí slunce?
Jak často se děla pravidelný servis? Jaké rozdíly jsou u plošného kolektoru a u vrtu (počáteční cena, cena provozu, cena a frekvence servisu, životnost - kolektoru, vrtu, ...)?
Píšete, že stačí plocha 1m2. To není třeba vůbec nic jiného? Žádné jiné zařízení, jen jedna bedna (čerpadlo) a trubky ven a do topení, nic víc?
  • 25. 3. 2020  17:19
  • Pavel Podskalský

Vrt je technicky také dobré řešení, které vydrží "navěky". Jen stojí víc než kolektor a je u toho víc papírování.
Rozdíl v provozu vrtu a kolektoru není žádný - bezúdržbové řešení.

Na kolektor vždy svítí alespoň částečně slunce.

1m2 stačí když máte zásobník vody zabudovaný přímo v tepelném čerpadle. Jak to uvnitř v domě vypadá je vidět např. tady: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/reference-zeme-voda
  • 27. 3. 2020  06:47
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku