Tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo
předchozí | další |
Rekonstruuji rodinný dům a váhám jestli kotel na dřevo (mám dobrý přístup ke dřevu) a nebo tepelné čerpadlo a jaký typ. Nejde mi o počáteční investici, ale o to, aby byl provoz poté ekonomický i s ohledem na to, že mám v plánu žít nejméně do 100 let :-), a tedy s odhadovanou životností 20 let bude třeba 3x výměna.
RD 9x9m, dvě patra (=cca 140m2). Roční spotřeba energie je odhadovaná na 21MWh.
Můžete mi poradit, jestli zvolit dřevo a nebo TČ?
Jaký typ TČ a proč?
Co jsem se dočetl, tak z dlouhodobého hlediska by měly být výhodnější TČ země/voda. Jestli je to tak, tak jaké jsou výhody a nevýhody vrt/plošný kolektor? Co vychází z dlouhodobého hlediska lépe? Jak velkou ploch kolektoru a jak hluboký vrt(y) bych pro takovou spotřebu potřeboval?
Jak velkou plochu potřebuju ve sklepě na TČ?
- 24. 3. 2020 21:24
- Pavel Podskalský
Pokud máte pozemek, kam se vejde cca 350 m2 plošného kolektoru, je to nejlepší řešení. Žere to méně elektřiny než vzduchové čerpadlo, máte menší náklady na servis a kolektor vám zůstane fungovat i když vyměníte po 20 letech tepelné čerpadlo. Repase budou díky tomu o dost levnější než u vzduchu.
Ve sklepě vám pro tepelné čerpadlo stačí 1m2.
- 25. 3. 2020 11:46
- Správce
Jak často se děla pravidelný servis? Jaké rozdíly jsou u plošného kolektoru a u vrtu (počáteční cena, cena provozu, cena a frekvence servisu, životnost - kolektoru, vrtu, ...)?
Píšete, že stačí plocha 1m2. To není třeba vůbec nic jiného? Žádné jiné zařízení, jen jedna bedna (čerpadlo) a trubky ven a do topení, nic víc?
- 25. 3. 2020 17:19
- Pavel Podskalský
Rozdíl v provozu vrtu a kolektoru není žádný - bezúdržbové řešení.
Na kolektor vždy svítí alespoň částečně slunce.
1m2 stačí když máte zásobník vody zabudovaný přímo v tepelném čerpadle. Jak to uvnitř v domě vypadá je vidět např. tady: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/reference-zeme-voda
- 27. 3. 2020 06:47
- Správce
předchozí | další |