Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ v horských podmínkách (800 m n. m.)

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, pustili jsme se do rekonstrukce starší nemovitosti na horách v nadmořské výšce 800 m n. m., kde se pro její vytápění doposud používal 40 let starý kotel na koks o výkonu 65 kW. Vypočítané tepelné ztráty objektu i po rekonstrukci budou dost vysoké a budeme potřebovat výkon topení cca 50 kW. Doposud jsem uvažoval jen o pořízení automatického kotle na uhlí o výkonu cca 60 kW. Zkouším se teď zorientovat v nabídce tepelných čerpadel, abych posoudil, jestli se dá a jestli zároveň je v mých možnostech realizovat vytápění tepelných čerpadlem. Podle informací u Vás na webu bych vůbec neměl uvažovat o TČ vzduch-voda. Zajímalo zdá má u uvedených podmínek dál smysl uvažovat o TČ a jaká specifika bych měl brát v úvahu u TČ většího výkonu (plocha kolektorů, hloubka jejich instalace, případně vydatnost zdroje vody a další, které mě nenapadnou)?
  • 17. 11. 2020  23:10
  • Daniel Boledovič

Je možné od Vás dostat doporučení na firmy, které by posoudili vhodnost realizace TČ v konkrétním objektu a mají zkušenost s realizací TČ v náročnějších horských podmínkách a nabízejí kvalitní řešení?
  • 17. 11. 2020  23:22
  • Daniel Boledovič

Děkuji Vám za takový web, pomáhá mi se začít trochu orientovat v oblasti TČ.
  • 17. 11. 2020  23:25
  • Daniel Boledovič

Určitě má smysl o tepelném čerpadle uvažovat. Ono krmit nekvalitním uhlím 50 kW kotel není legrace, ta hromada uhlí je ohromná a špíny je z toho taky dost.

Ideální (ale nejdražší je systém země/voda) ten funguje na horách bez ohledu na venkovní teplotu. Vzduch/voda se dá použít také, ale je potřeba počítat s výrazně vyšší spotřebou elektřiny než u země/voda a s větším využitím nějakého záložního zdroje tepla.

  • 18. 11. 2020  10:58
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku