vhodnost použití systému TČ Atrea s kombinovanou nádrží pro ohřev vody a vytápění
předchozí | další |
Dokončuji stavbu pasivního domu (dřevostavba s obytným podkrovím, s akumulačními prvky. V přízemí s aktivací betonového jádra). Vytápěná plocha je cca 120m2, podlahové vytápění. Vypočtená tepelná ztráta objektu včetně ztrát řízeným větráním je 2,54kW při -15°C.
Pro vytápění a ohřev teplé vody mám navrženo TČ země voda Atrea 3.1 ve spojení s kombinovaným zásobníkem ATREA IZT-U-650-TT o objemu 600l s průtočným ohřevem teplé vody (počítáno pro 3 osoby) pomocí nerezových výměníků s předávací plochou 5,7m2. TČ s touto systémovou nádrží Atrea umožňuje pouze "nabíjení" celého objemu zásobníku, předpokládá se na cca 50°C. Podlahovka má být napojena na tento zásobník přes směšovací ventil. Původně měly být do zásobníku připojeny také krbové kamna s výměníkem (krbová kamna 4kW jsou realizovaná bez výměníku jako záložní a špičkový zdroj). Dále je počítáno s instalací FVE 3-3,5 kWp s napojením na TČ a ukládáním přebytků do nádrže + řízení elektrospirál v této nádrži. Parametry TČ jsou: systém ON/OFF; při B0/W35 výkon 3,1kW, COP 4,39; při B0/W55 výkon 3,42kW, COP 3,76. Chladící výkon primaru je 1,8kW. Zařízení umožňuje pasivní i aktivní chlazení, ale standardně prostřednictvím vzduchotechniky, - není realizováno. Dům je stíněn pomocí venkovních žaluzií ve všech oknech a vegetací z jihovýchodní strany.
Systémový plošný kolektor k tomuto TČ se realizuje prostřednictvím slinek v délce potrubí 150m. Zemina na mém pozemku v plánované hloubce uložení cca 1,4-1,7m (mírný svah) je vlhký až zvodnatělý soudržný štěrkopísek. Nad kolektor bude navíc odváděna voda z drenáže domu a přepad z akumulační nádrže dešťové vody. Umístění na osluněné straně pozemku bez zastínění.
Otázky zní:
1) Zda je výkon TČ dostatečný?
2) Zda je kolektor v délce 150m dostatečný, nebo je lépe použít větší plošný kolektor? - zvažuji slinky v délce 180m (maximální doporučená délka k TCA 3.1 + omezený prostor)
3) Zda je vhodné použít jinou nádrž s odděleným „nabíjením“ části pro vytápění a TV? (Rozdíl deklarovaného COP W35-W55 není tak velký, otázka je jaký bude ve skutečném provozu). Zvažuji změnu nádrže na Regulus 600PV, objem 525l oddělený dělícím plechem cca 3:2 ve prospěch vody pro vytápění, předávací plocha průtočných nerezových výměníků 9m2.
4) Zda není vhodné při kompletní ceně systému 290-310tis.kč vč.15%DPH (podle nádrže a kolektoru) uvažovat o jiném TČ s integrovanou nádrží pro ohřev TV a případně chlazením prostřednictvím podlahovky? Pokud ano máte nějaký typ? Na stavbu domu mám zažádáno o dotaci z NZU. Z důvodu vynechání teplovodního výměníku krbových kamen je pro přiznání dotace potřebné COP TČ min. 4,39 při B0/W35. (TCA 3.1 je zcela na hraně)..
Při absenci připojení teplovodního výměníku krbových kamen vidím výhodu navrženého systému jen v akumulaci přebytků z FVE a v průtočném ohřevu TV.
Za odpovědi předem děkuji
Vít Hrašna
- 1. 5. 2021 09:48
- Vít Hrašna
2) JE DOSTATEČNÝ ALE O KUS ZVĚTŠIT HO MŮŽETE
3) JE LEPŠÍ MÍT TEPLOU VODU A TOPENÍ ODDĚLENÉ, ALE U TAKTO MALÉHO DOMU S MALOU SPOTŘEBOU BUDE ROZDÍL V PROVOZNÍCH NÁKLADECH MALÝ
4) POPTEJTE SI I JINÉ VĚTŠÍ DODAVATELE ZEMĚ/VODA (IVT, NIBE) A UVIDÍTE JAKÉ JSOU CENY A PARAMETRY.
- 3. 5. 2021 08:15
- Správce
Poptal jsem IVT, NIBE a další (zatím se ozvali pouze z IVT).
Z důvodu potřeby COP 4,4 při B0/W35 pro dotace z NZU (pro můj dům) nelze použít čerpadlo IVT nebo NIBE systému on/off menšího výkonu nez 6kW. Konkrétně připadá v úvahu Nibe F1245 6, a IVT Premium line EQ C6 obě doplněny o taktovací nádobu. Pak se nabízí varianta čerpadel s frekvenčním řízením, nicméně cena je vyšší cca o 40tis. Kč. Konkrétně mám nabídnuto IVT GEO 606C o výkonu 2-6kW, jmenovitý výkon 3,4kW a zvažují Nibe S1255 o výkonu 1,5-6kW (jm.3,15kW) s nižší ceníkovou cenou a výkonem.
Vyplatí se v mém případě při tepelné ztrátě domu do 3kW vyšší investice do invertoru? Je možné v mém případě vynechat u invertoru taktovací nádobu? Výhodu, když pominu cenu vidím v úspoře místa v TM pokud se nepoužije taktovací nádoba a v jednofázovém kompresoru s plynulým rozběhem (zvažují následné pořízení FVE 2-2,5kWp 1faz).
Místo požadovaného kolektoru typu slinka (problém s křížením sítí na pozemku) mi nabídli z IVT kolektor Jansen Powerwave varianta P4. Máte s tímto typem kolektoru zkušenosti? Doporučil by jste ho místo slinek?
Děkuji
VH
- 9. 5. 2021 20:52
- Vít Hrašna
Děkuji
VH
- 9. 5. 2021 21:20
- Vít Hrašna
Jiná situace je ale s FVE, kde už je řízený kompresor výhodou - dokáže lépe využít menší přebytky elektřiny.
Jansen Powerwave je OK.
Hodnoty COP by měly odpovídat.
- 10. 5. 2021 09:19
- Správce
předchozí | další |