Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ země-voda

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

prosím o radu při výběru TČ. Vybírám tepelné čerpadlo země-voda pro systém se zemním kolektorem. Tepelná ztráta domu byla spočtena na 5,2kW, dům je jednopodlažní a v celém domě bude podlahové topení. V obývacím pokoji, který je propojen s kuchyní a dohromady tvoří 1/3 TZ domu, budou malá krbová kamna bez teplovodní vložky. Sloužit budou špíše pro občasné zatopení (víkendy, svátky) než pro každodenní topení. Rekuperace v domě nebude.

Mám nabídky na NIBE ST1255-6 a IVT Premiumline EQ 4,5 C. Pokud jsem pochopil správně TČ od NIBE je novinka s řízeným výkonem a IVT je osvědčený on-off model. NIBE výchazí dráž. Od IVT mám ještě naceněnou variantu pro regulaci každé místnosti zvlášť, je tam navíc 200l akumulační nádoba. U NIBE nevím jestli by byla taky.

A teď k otázkám?

1. Má smysl v tomto případě investovat cca 40tis. do modernějšího čerpadla s řízeným výkonem?
2. Vyplatí se řešit regulaci podlahovky v každé místnosti zvlášť? Nemyslím jen finačně, ale taky z pohledu životnosti TČ.
3. Jaké řešení byste zvolil vy?

Děkuji za odpověď.
  • 16. 5. 2021  21:20
  • smaza

1. V úspoře provozních nákladů se ty peníze investované do řízeného výkonu u čerpadla země/voda nejspíš nevrátí. On/Off čerpadlo bude mít v dlouhodobém horizontu nejspíš i nižší servisní náklady (má méně elektroniky atd.).
2. Na životnost čerpadla to vliv mít nebude (pokud bude mít řízený výkon nebo akumulátor). Finančně to také smysl příliš nemá, teplo vyrobené čerpadlem je levné takže regulace nemá moc z čeho šetřit. S regulací budete mít o něco vyšší komfort díky přesněji řízené teplotě v místnostech.
3. Mám dobrou zkušenost s on/off čerpadlem země/voda. 23 let provozu a servis minimální.
U topného systému bych si dal termostaty jen do některých místností (ložnic) a zbytek domu nechal na ekvitermní regulaci čerpadla. Pak není potřeba akumulátor. Stačí si jen natahat kabely mezi místností a rozdělovačem podlahovky a ty termostaty tam můžete jednoduše přidat kdykoliv později když budete mít pocit, že jsou potřebné.
  • 17. 5. 2021  08:20
  • Správce

Děkuji za odpověď. Ještě se zeptám jak je to s pasivním chlazením u kolektoru? Má to smysl?

Děkuji.
  • 20. 5. 2021  11:05
  • smaza

Vcelku ano. Nevychladíte si tím sice dům na 20°C jako u klimatizace, ale ve vedrech to dům příjemně a zdravě přichladí a to zadarmo:-)
  • 21. 5. 2021  10:35
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku