Dobrý den, vlastním rodinný dům (kolaudován 2000, nezateplený, podsklepený 120 m2, plastová okna, zateplený strop, "současné" radiátory, na pomezí Stř.Č a JČ - né hory atd.). V rámci kotlíkové dotace mám nainstalované TČ LG Therma V - 14 kW vzduch/voda, monoblok, jako bivalence je použit původní elektrokotel. TČ zajišťuje pouze vytápění. Součástí topného okruhu je 120L akumulační nádrž - jedna strana TČ, druhá oběhové čerpadlo, které je ovládané termostatem v referenční místnosti. Ak. nádrž byla do systému instalována, z důvodu problémů se zavzdušňováním. Původní varianta byla zapojení TČ napřímo do topného okruhu. Využití objektu je takové "víkendové". 4 dny v týdnu nechávám temperovat na 15C, zbylé dny cca na 21 stupňů. Je mně jasné, že tento režim brzda/plyn není optimální, ale... První rok byla nastavena trvale teplota vody v systému na cca 55 stupňů, následně TČ běží v ekviterním režimu. To co mě trápí je extrémní spotřeba elektriky a to jen za topení v řádu 10MW/rok. S firmou, která TČ instalovala, je poněkud komplikovaná komunikace a samotná instalace na mne působila né zcela suveréně - tak trochu pokus omyl. Samotný systém, ale funguje bez problémů, včetně optimální tepelné pohody v objektu, bohužel za cenu vysokých nákladů. Poptávám někoho, kdo je schopen posoudit, zda je topná soustava správně navržena a nastavena, a v případě zjištění nějakých chybných kroků, navrhnout řešení. Budu vděčný za každou radu.
- 13. 12. 2021 12:25
- Marcel
Obávám se, že nikoho schopného na posouzení té instalace neseženete. Všichni jsou nyní totálně zavaleni poptávkami a instalacemi čerpadel.
Velký vliv na spotřebu elektřiny má teplota topné vody, po tom přechodu z 55°C na ekvitermu se spotřeba musela podstatně snížit. Jestli to ještě jde, snižte teplotu topné vody co nejníže. Řízení tím termostatem úspornému provozu také moc neprospívá.
- 13. 12. 2021 15:29
- Správce