Keymark - pravda o TČ?
předchozí | další |
Prosím o konzultaci ohledně vyhodnocení parametrů tepelných čerpadel.
Plánuji koupi TČ pro 15 let starý RD s tepelnou ztrátou 7kW (dva topné okruhy – přízemí podlahové topení; podkroví radiátory) a přípravou TUV v externím nepřímotopném zásobníku TUV 250 l pro 6 člennou rodinu.
Na základě doporučení, jak vybrat TČ jsem oslovil řadu dodavatelů a montážních firem TČ v moravskoslezském kraji, aby mi navrhli odpovídající TČ pro můj záměr.
Protože jsem z podkladů prodejců nevyčetl všechny srovnávací parametry, nakonec jsem „skončil“ na stránkách CEN KEYMARK, kde jsem v databázi našel protokoly o zkouškách jednotlivých typů. V protokolech jsem objevil hodnotu roční spotřeby energie v kWh, kterou jsem u žádných prodejců uvedenou nenašel…
https://keymark.eu/en/products/heatpumps/certified-products
Podle spotřeby, výkonů a ceny mi vychází nejlépe japonská TČ (Hitachi a Panasonic) a evropská TČ (Protherm=Vaillant a IVT=Buderus; TČ NIBE mají k mému překvapení velkou spotřebu ...).
Když uvážím, že IVT stojí cca 320 tis a japonci cca 220 tis, téměř za shodné parametry výkonu a spotřeby, pak by jasná volba padla na japonce (tam se také vyrábí většina kompresorů, pokud se nemýlím, tak je vyrábí Hitachi, Mitsubishi i Panasonic) ... ale o Hitachi TČ jsem nedohledal žádné zkušenosti nebo recenze, stejně tak o Vaillantu a Porothermu ... máte s nimi nějaké zkušenosti?
Díky za rady a vysvětlení proč parametrově stejné TČ stojí o 100 tis víc?
Díky za odpověď.
Petr
- 27. 3. 2022 21:47
- Petr
Více zde:
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-2-porovnani-spotreby-elektriny-tepelneho-cerpadla
"Japonské" stroje vychází konstrukčně většinou z klimatizačních jednotek, což má výhodu v levnější velkosériové produkci. Naopak nevýhodou je většinou vyšší hlučnost, odvod kondenzátu pod jednotku (dražší čerpadla ho mají řešený do kanalizace) atd.
- 28. 3. 2022 11:05
- Správce
předchozí | další |