Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

porovnání TČ IVT a NIBE

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, mám celkem složitý dotaz na porovnání dvou značek tepelných čerpadel vzduch-voda. Už jsem si nastudovala a prošla tolik technických informací, že mi z toho jde hlava kolem, ale potřebuji, aby se na to někdo podíval komplexně.
Mám projekt na kompletní rekonstrukci RD z 30. let 20. století. Projekt na topení se předělával, protože byly některé věci špatně udělané, takže z původní představy podlahového vytápění se přešlo na na stropní vytápění + chlazení, podlahové vytápění, radiátory, ohřev teplé vody. Do budoucna se počítá s připojením fotovoltaiky zřejmě na ohřev teplé vody (ale to asi v horizontu několika let).

- suterén a chodby budou radiátory ocelové článkové Isan Atol (počítané na použití s TČ - mají více článků a termohlavice)
- 1. NP a 2. NP obytné prostory stropní vytápění + chlazení (Uponor Thermotop M)
- 1. NP a 2. NP koupelny a WC podlahové vytápění teplovodní (nejlépe zaškrtit ventil, aby se v létě nechladilo) + otopný žebřík Isan na teplovodní topení + elektrická patrona na přechodné období.
TČ chceme monoblok, propojení mezi vnitřní a venkovní jednotkou 12m.
Vnitřní jednotku bych asi raději v kompletu.
Ale řeším nyní, že potřebuji už tuto zimu vytápět nebo alespoň temperovat na stavbě a vzhledem k nedostupnosti TČ, by se dala vnitřní jednotka složit z elektrokotle a bojleru.
IVT - AIR X 90 + AirModul E9 - instalace firmou Green technology, cena včetně 10 let záruka na kompresor 445.000 Kč. Výhodou je, že jsou nyní schopni dodat vnitřní jednotku, venkovní jednotku za rok
NIBE - S2125-12 + regulace SMO20 (rozdělené) 403.000 Kč (včetně rozdělené venkovní jednotky do 3 fází 400V, dodání vnitřní jednotky nyní, venkovní za rok
NIBE - S2125-12 + VVM S320 400.000 Kč (včetně rozdělené venkovní jednotky do 3 fází 400V, dodání obou jednotek za rok.

Tepelná ztráta spočítána -7/35°C 6,67 kW
Chlazení 35/18°C 6 kW

Co byste mi poradili? Výkonově se mi IVT a NIBE zdá podobné, IVT má dvojitý rotační frekvenčně řízený kompresor a možnost topení letos bez dalších nákladů, ale připojení jen na 1 fázi.
NIBE má výhodu -50.000 Kč oproti IVT a možnost připojení na 3 fáze, ale jak bych letos řešila vytápění? Má smysl uvažovat o vnitřní jednotce rozdělené? Cenově je to stejné, ale byla by dostupná už letos.
Jsem v situaci, kdy je dům kompletně rozbouraný, do podzimu by se měly udělat všechny sítě a následně řešit okna a interiér (asi během zimy). Původní plán zněl plynový kondenzační kotel a příprava na tepelné čerpadlo (vedené trubek). Najednou mi před 3 týdny realizační firma sdělila, že příprava na TČ není možná, ať se rozhodnu, jestli chci plyn nebo TČ. Samozřejmě dostupnost je mizerná, spousta firem nekomunikuje a je těžké sehnat cenovou nabídku. Ale s tak vysokou cenou jsem nepočítala.
Případně jestli mi něco poradíte?
  • 31. 7. 2022  12:20
  • Růžena Ecksteinová

Obě čerpadla jsou kvalitní a můžete vybrat kterékoliv z nich. Řešení s instalací vnitřní jednotky letos je asi jediné schůdné řešení s ohledem na aktuální delší termíny dodávek kvalitních čerpadel.
  • 1. 8. 2022  08:11
  • Správce

Děkuji za info. Ještě mám dotaz, zda volit raději vnitřní jednotku, která je komplet ("lednice") nebo rozdělenou (elektrokotel, akumulační nádrž a zásobník teplé vody)? Nikde jsem se moc nedopátrala plusů a mínusů, ceny jsou dost podobné.
Doporučujete venkovní jednotku zapojit na 1 fázi nebo na 3 fáze, pokud výrobce nabízí? Opět je tam nějaká výhoda?
Ještě se mi ozvala firma Schlieger s TČ Premium X 11 o víc jak 100.000 Kč levněji. Rozdíl je dost veliký, je velký rozdíl i v kvalitě oproti IVT a NIBE?
Děkuji
  • 1. 8. 2022  19:14
  • Růžena Ecksteinová

U rozdělené vnitřní jednotky je větší šance, že montážní firma něco zapojí špatně. Jinak je to jedno.

3f je většinou lepší z hlediska velikosti hlavního jističe v domě.

Na IVT a NIBE nám do poradny stížnosti nechodí...


  • 7. 8. 2022  08:03
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku