Příkon invertního kompresoru
předchozí | další |
Na našem starém TČ nám odešel po 16 letech kompresor, teď máme novou vnější jednotku LG UU30W.U44, a jinou, přesto ale starší regulaci na vnitřní jednotce. Ta má údajně umět pomocí frekvenčního měniče plynule regulovat výkon invertního dvojitého rotačního kompresoru. Po spuštění kompresor jede na 100%, pak už před, či při dosažení požadované teploty topné vody nám displej na vnitřní jednotce zobrazuje snížený výkon kompresoru v %. Ty se pohybují v rozsahu ca. 5 – 100%.
1. Pokud je výkon tohoto typu kompresoru regulován v takto širokém rozsahu, měl by být taky ve stejném, či alespoň v částečném rozsahu redukován i příkon? Mám totiž i fotovoltaiku, a v testovacím čase, kdy běželo prakticky jen TČ, mi graf spotřeby domu na FV aplikaci zobrazuje téměř konstantní spotřebu domu i při minimálním % výkonu kompresoru. Když TČ vypnu, tak mi graf spotřeby domu spadne o asi 3kW. Připadá mně, že možná je sice výkon kompresoru regulován, ale jeho příkon je pořád stejný. Myslel jsem, že bude redukován taky, toto je můj hlavní dotaz.
2. Na potrubí topné vody mám nainstalované cejchované měřidlo Siemens Megatron2, které online zobrazuje protečený výkon v kW. Když regulační systém na svém displeji zobrazuje 100% výkon kompresoru, Megatron ukazuje ca. 10,5kW, při minimálním zobrazovaném výkonu kompresoru (třeba kolem 5-10%) pak pořád ještě kolem 9,5 kW. To by ukazovalo jen na minimální regulační rozsah kolem 10%. Jak tomu mám v protikladu s procenty výkonu na regulaci rozumět?
3. Když se teplota topné vody přiblíží požadované hodnotě, tak kompresor začne snižovat výkon (možná ale v malém rozsahu), až se úplně vypne. Voda se pak tím ochladí, podkročí požadovanou hodnotu a proto se po pár minutách (ca 2-5min.) znovu zapne. Tento cyklus se v tomto, pořád ještě mírném podzimním počasí opakuje s cyklem asi 15 min. Domnívám se, že to není správný režim, obávám se o životnost kompresoru, slyšel jsem, že jeho životnost je dána počtem spuštění. Je tomu tak?
4. Naše stará vnější jednotka (originál LG air-condition) měla 2 pístové kompresory, z toho jeden invertní a dva ventilátory. Nová vnější jednotka je umístěna na stejném místě stejným způsobem, přes gumové bloky. Uvádí se na netu, že dvojitý rotační kompresor má nízkou hlučnost. U nás je to ale tak, že nový kompresor dává určitě větší hluk i při dodatečné izolaci, než dva kompresory ve staré jednotce. Jak je to možné? Dá se s tím něco dělat?
Děkuji za odpovědi.
- 14. 11. 2023 00:06
- Zdeněk Schreiber
- 15. 11. 2023 08:26
- Správce
1. Můžete mi prosím ještě odhadnout, v jakém rozsahu by asi měl klesnout příkon kompresoru? Myslím třeba při 75% výkonu by měl být příkon taky 75%, při 25% to bude taky 25%, atd. a nebo že bude příkon procentuálně vždy třeba o něco (kolik ?) vyšší než procenta výkonu, …
2. Prosil bych ještě o odpověď na moji třetí otázku ze 14.11.. Respektive jak moc je životnost kompresoru ovlivněna počtem jeho startů a jaký je v tomto případě rozdíl mezi studeným startem (třeba po hodině nečinnosti) a teplým (třeba po 5 min. nečinnosti, jak je tomu teď).
3. Nebudete prosím náhodou vědět, zda tu naši vnější jednotku resp. kompresor lze vůbec nějakým řídícím systémem plynule ovládat a co by taková regulace musela mít či umět.
Děkuji
Schreiber
- 16. 11. 2023 00:06
- Zdeněk Schreiber
2. Pokud cykluje v krátkých intervalech (po 5 minutách) tak je životnost ovlivněna výrazně.
3. To plynulé řízení kompresoru je přímo součástí té venkovní jednotky. Neměla by tam být žádná přídavná regulace.
- 16. 11. 2023 07:25
- Správce
Nějak jsem ale neporozuměl vaší dnešní 3. odpovědi. Nevím, jak jste to myslel. Já jako uživatel TČ za „řízení TČ“ považuji ovládací panel, který je na vnitřní jednotce. Tam si přece můžu nastavit teplotu topné vody, či jiné parametry nebo to vypnout. Taky je tam nějaký displej, kde se mi zobrazuje teplota, výkon, bivalent, atd. A tato řídící jednotka ovládá kompresor a ventilátor ve venkovní jednotce. Takže z pohledu uživatele potřebuji přece mít takové vnitřní řízení či „přídavnou regulaci“, protože přece na vnější jednotce žádné takové uživatelské ovládání není.
Naše vnější jednotka je originál LG. Vnitřní jednotka je od jisté firmy z Ostravy 16 let stará, teď je k ní dodána „nová“ řídící elektronika původem od jisté východomoravské firmy, vývojově asi 12 let stará ale s aktualizovaným firmware. Bylo nám dodavatelem sděleno, že bude umět ten kompresor plynule řídit, ale evidentně tomu tak není. A já jsem se vás chtěl zeptat, zda mi neporadíte, jaké schopnosti či parametry by ten řídící systém měl mít, aby skutečně plynule ovládal výkon a příkon kompresoru, tedy nejen ON/OFF. A nebo, že to musí být (možná ?) jen a pouze originál LG řízení, protože žádná česká firma (možná ?) neumí takové řízení udělat a zapojit.
Děkuji.
Schreiber
- 17. 11. 2023 00:54
- Zdeněk Schreiber
Jediná cesta je reklamace nefunkčnosti dodaného zařízení.
- 18. 11. 2023 10:12
- Správce
předchozí | další |