chlazení tepelným čerpadlem se zemním kolektorem

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Velmi zajímavou funkcí TČ některých výrobců je možnost použití v parném letním období k ochlazování vnitřních prostorů. Jak to vůbec funguje? Je možno k ochlazování využít podlahové topení nebo je nutno namontovat speciální ochlazovací interiérová tělesa?
Představuji si, že teplá voda z radiátorů či podlahového topení (nejméně 25°C teplá) je čerpadlem proháněna výměníkem, kde je ochlazována chladnějším médiem okruhu zemního kolektoru (tak 10 až 15°C), které však není převáděno kompresorem na vyšší tepelnou
hladinu. Je to tak nebo to funguje ještě jinak? Proč někteří výrobci tuto zajímavou funkci nabízejí a jiní ne? Jaké je přibližné cenové navýšení, pokud je v TČ tato funkce implementována?
  • 12. 12. 2010  19:49
  • Ing. Jiří Hofman

Existují dva způsoby:
Pasivní - dům se chladí jen chladem z vrtu (kolektor zde nelze použít). Nemrznoucí směs z vrtu ochlazuje přes výměník vodu v podlahovém topení, nebo je přímo zavedena do klimatizačních jednotek - FANCOILů.
Aktivní - chlad je vytvářen přímo kompresorem (lze využít vrt i kolektor). Rozvod chladu je obdobný jako v předešlém případě.
Teploty se kterými se pracuje jsou 12 - 18 C.
Pokud chlazení chcete, nekoukejte kdo to nabízí v prospektu ale kdo s dodavatelů s tím má praktickou zkušenost. Není to úplně tak jednoduché, jak to vypadá.
  • 13. 12. 2010  09:30
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku